fbpx
בית הכנסת בסופיה
בית הכנסת בסופיה | צילום: מאת Plamen Agov • studiolemontree.com, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14668074

ביחד או לחוד – מחשבות

מאמר שכתב אורי קונפורטי אחרי שביקר לאחרונה בליל שבת בבית הכנסת המפואר בסופיה וליבו נחמץ ממה שראה

יהודי נתקע על אי בודד. שנים מאוחר יותר, כשמגיעים המחלצים הם מגלים שהוא בנה שם שני בתי כנסת. "למה שניים?" הם שואלים. "אחד כדי שאוכל להתפלל בו, ואחד שבו כף רגלי לעולם לא תדרוך"!
יולי 1976 – אני, צעיר יהודי מישראלי מבקר בבולגריה, ביקור משפחתי, כניסתי לבולגריה התאפשרה באמצעות ויזה שניתנה לי באמצעות השגרירות האוסטרית באתונה, יום שישי, רגליי מוליכות אותי לתפילת השבת בבית הכנסת הגדול בסופיה, המקום מוזנח, מלוכלך, משהו המזכיר מחסן, אתר בניה, מבחוץ מרשים מבפנים עזובה.
בחדרון קטן בכניסה מצד ימין מתקיימת התפילה (המולידווה בבולגרית), כ- 20 זקנים, קשישים, ומספר קטן של דודות, סבתות מביטות בי, הצעיר הגבוה הלבוש בג'ינס, חולצה לבנה וסנדלים תנכיות, חצי מזוקן, שיער מתולתל וכובע קסקט, עב"ם שנחת ממקום ברור וידוע – מישראל.
הימים ימי השלטון הקומוניסטי, את הגה השלטון מחזיק הרודן ז'יבקוב, הבדיחות עליו ועל משפחתו ממלאים את השיח הבולגרי הלא פורמלי.
דודי ודודתי שחיו בשכונה היהודית בסופיה (העבריסקה מחלה) ברחוב סטרג'ה, השלימו עם בקשתי לבקר בבית הכנסת, ואף הזהירו אותי בנימה הומוריסטית  שאזהר לי כי אפשר שחתיכת טיח טיפול על ראשי בעת התפילה ויש מצב שאפגע.
מבטי המתפללים הופנו אליי, כל תנועה נרשמה, בהיותי יהודי, ישראלי, חילוני, בן לעדה הבולגרית, רחוק מהכרת נוסח התפילה ומנהגיה, הסתפקתי רק באמירת אמן במקומות הנכונים, לאחר התפילה נגשו אלי המתפללים, צמאים לשיחה, למידע, למגע עם הצעיר מישראל.
התרגשתי.
יולי 2021 – יום שישי, מחצית השעה טרם התפילה, נכנסתי לבית הכנסת עם זוגתי, עברנו בידוק קפדני כנדרש, בחצר זוג ישראלים מאבן יהודה, תיירים, ממתינים לתפילה, אדם בודד מהעיר סטרה זאגורה ממתין גם, ערב שבת, כמעט חושך, רק שלושה למניין, המאבטח מודיע שרב הקהילה לא יגיע, המקום, ריק, שממה, שקט, נתקיימה תפילה מצומצמת לשלושה יהודים, בסיומה כל איש פנה לדרכו, המאבטח נעל השער והלך לביתו.
נעצבתי.
בשנים 1995-2000 שימשתי כשליח עלייה מטעם הסוכנות היהודית בבולגריה, לא בחרתי בכך, הגורל יצר זאת עבורי וטוב שכך, בולגריה, מדינה במשבר פוליטי וכלכלי קשה יצרה מציאות שהובילה לעלייה גדולה של צעירים, בודדים ומשפחות לעלות ארצה, כ-2,500 איש עלו בתקופה זו לישראל, שיתוף הפעולה שלי עם הארגונים הפעילים בסופיה בעיקר עם יו"ר ארגון שלום אדי שוורץ זכרונו לברכה ומר רוברט ג'ראסי יבדה לחיים ארוכים מנהל ארגון הג'וינט יחד עם נציגי ארגונים שונים הביאו לתוצאה ציונית מרשימה הבאה לידי ביטוי במספר אדיר של עולים שחברו לקהילה הבולגרית בישראל.
בתקופה זו שופץ בית הכנסת וקיבל את כבודו האבוד, שהרי מדובר בבית הכנסת הגדול ביותר בבלקן והשלישי בגודלו באירופה, ואכן, בשנת 1999 נסתיים רוב רובו של השיפוץ המקיף ובית הכנסת קיבל את דמותו המחודש כבית האלוהים של הקהילה היהודית, מרשים, מהודר, מקור לגאווה.
טקס הפתיחה זכור לי עד היום כאירוע לאומי בולגרי, אירוע יהודי וישראלי, מעבר לשורת המכובדים שכיבדה את המקום, הקהילה והמעמד, הייתה תחושה של התרוממות רוח בקרב כל חברי הקהילה שרובם ממש רחוקים מקיום המצוות אבל קרובים למסורת ולמורשת המפעמת חזק בליבם, אפילו יו"ר הכנסת מר דן תיכון ומקהלת צדיקוב הגיעו במיוחד לאירוע זה על מנת לחזק את הקשר החזק שבין שתי הקהילות (בישראל ובבולגריה).
בשלהי תקופת שליחותי ביוני/יולי 2000, הגיעו לסופיה שני שלוחים של חב"ד על מנת לבדוק היתכנות לפעילות חב"ד בבולגריה, מהשגרירות היפנו אותם לראש הקהילה הדתית דאז, ליוסף לוי ז"ל ששלח אותם ליו"ר ארגון שלום אדי שוורץ ז"ל, והוא הפנה אותם אליי, מיותר לציין שאופן הלבוש החרדי שלהם וכוונתם לבדוק היתכנות לבניית קהילה דתית חרדית בסופיה ממש לא תאמה את השקפת עולמם ולכן לא יחסו להם חשיבות ואפילו מעט זלזול, על הפער הזה עמד הרב בכור כחלון ששימש כרבה של הקהילה שבשנים אלה פעל בסופיה מטעם ארגון הג'וינט, הרב בכור כחלון שתפיסתו הייתה מאז ומתמיד תפיסה פלורליסטית, הבין את רוח הקהילה היהודית הבולגרית ופעילות ראשונית זו של חב"ד ממש לא הייתה לרוחו, שהרי מעולם הזרם היהודי החרדי האורדותוקסי לא תאם את ההיסטוריה, המסורת, התרבות והמורשת של הקהילה היהודית בבולגריה.
באוגוסט 2000 סיימתי 5 שנות שליחות, בתקופה זו ייסדתי את התנועה הציונית המחודשת בבולגריה, נתקיימו בחירות לארגון החדש ונבחר יו"ר בבחירות דמוקרטיות, בנוסף הספקתי לצלם את מירב הארכיוניים היהודים בערי השדה ובפלובדייב ולהביאם לארכיון המדינה בירושלים, וכמובן עסקתי בעליה, עליה, עליה ועוד עליה שגרמה לי ולאנשים רבים אושר רב.
ברם זאת אינה המטרה לכתבה זו אלא רק רקע לדברים אותם אני רוצה לבטא.
בביקורי האחרון בבולגריה ביולי 2021, ממש לא התרגשתי אלא נעצבתי ואני מתכוון לכך, חווית הביקור שלי בבית הכנסת העזוב הביאה אותי לתחושת ריקנות, אכזבה ובלבול.
כיצד בית כנסת המייצג היסטוריה ומורשת מפוארת של אחת הקהילות הייחודיות באירופה נמצא שומם בתפילת ערב שבת של קיץ, משיחה עם איש הביטחון בכניסה הבינותי שזה המצב, לא תמיד יש מניין, ברוב המקרים אין או יש מניין דחוק התלוי בעיקר באורחים מזדמנים מישראל. בביקור הזה שלי רק שלושה גברים ושתי נשים, מהם שניים מזדמנים מישראל, הרב יואל יפרח לא הגיע והבינותי שלא תמיד פוקד את המקום בתפילות השישי. המניין החסר התפלל בלחש בנוסח המקוצר, ברכנו איש את רעהו בברכת שבת שלום וכל אחד פנה לדרכו. תחושה לא טובה (וזאת בלשון המעטה).
קומץ האנשים עמד בסתירה מול המבנה המפואר, בית כנסת מהמרשימים בעולם, שטח מבנה של 659 מטר רבוע המכיל 1,700 מקומות ישיבה, גג מבנה שגובהו כ-33 מטרים, עמודים עשויים שיש איטלקי, וחלל פנימי המעוטר בגילופי עץ ופסיפס בסגנון ונציאני בחלונות, מבנה המורכב מ-6 קמרונות ומגדלים המעוטרים ב-12 מגיני דוד, עומד שומם כפיל לבן, וזועק זעקה שקטה, יהודים מה קורה היכן אתם ?
מנגד
ברחוב סטרה פלנינה בצידו האחר של העיר בבניין צנוע בן שלוש קומות בבית חב"ד מתקיימת תפילה המקבלת את השבת כהלכתה, שירת שלום עליכם, אשת חייל, נרות שבת, קידוש וארוחת שבת משותפת לכ-50 אנשים, כאשר על האירוע מנצח הרב יוסף סלומון שלוח מחב"ד.
כמה מילים בנוגע לחסידות חב"ד ומידת מעורבותה בקהילות היהודיות בעולם:
ובכן, חסידות חב"ד מתאפיינת במעורבות הרבה שלה בחיי הציבור, ביזמתו של האדמו"ר השביעי הוגדרה המטרה להפיץ את התורה, את מצוותיה ואת תורת חסידות חב"ד בכל קצווי העולם היהודי. במקומות רבים בעולם, חלקם נידחים, אפשר למצוא בית חב"ד המופעל בידי שלוחי חב"ד. חסידי חב"ד מנהלים בתי ספר  יהודיים במדינות רבות בעולם, כולל במדינות ברית המועצות לשעבר. התנועה דוגלת בשימוש בטכנולוגיה מודרנית, כשידורי רדיו טלוויזיה, לווין או אתרי אינטרנט כמו גם שימוש במסעי פרסום חוצות נרחבים כאמצעי להפצת המסרים שלהם. חסידי חב"ד מעורים בציבור הכללי יותר מחרדים אחרים ועוסקים בהפצת תורה ומצוות בקרב חילונים, בחלק מבתי חב"ד פועלים מרכזים ללימודי יהדות לציבור דתי וחילוני, מכאן שמדובר בזרם דתי הפתוח ביותר ליהודים בעולם.
 
כמה מילים בנוגע לארגון שלום המייצג את קהילת יהודי בולגריה:
ב-2009  היו כ-4,800  יהודים רשומים בארגון "שלום", המהווה את ארגון הגג של יהודי בולגריה. הארגון מקיים מספר פעילויות חינוכיות לגיל הרך, לצעירים ולמבוגרים בעיקר בסופיה שם פועל קומפלקס ובו בית ספר יסודי  על שם "דימצ'ו דבלינוב וגן ילדים שבו לומדים כ-80 תלמידים והוא נתמך תקציבית על ידי הממשלה הבולגרית וארגון ג'וינט עולמי, במסגרת תוכני הלימוד במוסד משולבות הוראת העברית והאנגלית וכן חגי ומסורת ישראל.
בית הכנסת המרכזי בסופיה מזוהה ומופעל באמצעות הארגון, רב בית הכנסת המזוהה כרב הקהילה מזוהה כרב הראשי של יהדות בולגריה והינו שלוח מישראל הממומן באמצעות ארגון הג'וינט העולמי.
מתיאור חלקי של שני הארגונים (ארגון שלום וארגון חב"ד) עולה הדילמה ונקודת המחלוקת שביניהם:
מחד ארגון שלום מייצג מזה שנים את הקהילה היהודית בבולגריה, קהילה ספרדית, מסורתית, המכבדת את הדת בדגש למסורת היהודית, ומאידך ארגון חב"ד המייצג זרם אורתודוקסי, אשכנזי, הרואה בהפצת ההלכה היהודית וקיום המצוות בכל מקום אפשרי בעולם ערך עליון.
לכאורה לא ניתן לגשר בין שני עולמות כל כך שונים למרות שקיים מכנה משותף לשניהם והוא הקיום היהודי וההמשכיות היהודית.
מזה למעלה מ-20 שנה מתקיימים שני עולמות נפרדים המכירים אחד בזכותו של השני להתקיים ללא יכולת ליצר שיתוף פעולה שיביא לידי ביטוי קיום יהודי ראוי.
כלומר, ישנם גני ילדים ובתי ספר ופעילות יהודית של הקהילה (ארגון שלום), במקביל ישנה פעילות יהודית, גני ילדים ובתי חינוך של ארגון חב"ד.
בית הכנסת המפואר מנוהל על ידי רב הקהילה באמצעות ארגון הג'וינט ובית כנסת אחר בקומה השנייה ברחוב סטארה פלנינה מופעל על ידי חב"ד.
ארגון שלום רשום מזה שנים (עוד מהתקופה הקומניסטית) כארגון המייצג את המיעוט היהודי וגם חב"ד לאחרונה זכה לרישום והכרה משפטית דומה מול השלטון הבולגרי.
ארגון שלום טוען לניסיון השתלטות חב"ד על הקהילה, לדברי גברת סופיה כהן (ראשת המועצה הדתית מטעם ארגון שלום), ישנה מגמה כמו גם כוונה לנסות ולשנות את אופייה של הקהילה היהודית בבולגריה שמעולם לא הייתה חרדית ואשכנזית לעומתה טוען הרב סולמון יוסף שלוח חב"ד בבולגריה שכל מעשיו וכוונותיו קשורים להפרחת היהדות בבולגריה בדרכים טובות ובמאור פנים והוא אף מוכיח זאת במספר משתתפים גדול בתפילות שישי/שבת ומועדים, אם כי ברור שחלקם הגדול של המתפללים בחסותו הם ישראלים מזדמנים המחפשים את סניף חב"ד כמו בכל מקום אחר בעולם.
דומה שמדובר במציאות יהודית אופיינית לקהילות גדולות המכילות בתוכן זרמים שונים, ואכן יש מקום לפלורליזם דתי בקהילה יהודית גדולה בדומה לניו-יורק, פריז, לונדון, מוסקווה, אבל בסופיה ? בערי השדה של בולגריה ?, כאשר מדובר בקהילה זעירה של כ-3,000 יהודים שחלקם הגדול אינם מוגדרים כיהודים על פי ההלכה אלה כזכאי חוק השבות, חלקם ישראלים חוזרים וחלקם הגדול ממש לא משתתף או לוקח חלק כלשהו בחיים יהודיים כלל.
ממקום מושבו של ארגון שלום ברחוב סטבולינסקי 50, בית העם בסופיה פועלים כל מוסדות הקהילה והנהגתה בראשות אלכסנדר אוסקר: מערכת עיתון פעילה (העבריסקי ווסטי), ספריה, מטבח יהודי, מקהלה, אולם מופעים, משרדים וכיתות לימוד, המקום שוקק חיים ומניע חיי קהילה ראויים, ראשת המועצה הדתית הינה גברת סופיה כהן, צעירה מוכשרת שהייתה לי הזכות להעלותה ארצה לתוכנית צעירים בקיבוץ נען.
הקהילה נתמכת בעיקר על ידי ארגון הג'וינט וקרן לאודר, נציגיהם יושבים בבית הקהילה ומעורבים ישירות בכל הקשור לפעילות יהודית יומיומית ולקיום מעגל החיים היהודי המסורתי, בין מפעליהם השונים נמנה הקמת גן יהודי ובית ספר יהודי, בית אבות, מקהלה, עיתון,  ופעילות יהודית יומיומית הקשורה למעגל החיים היהודי המסורתי.
בנוסף, לאחרונה חנכה הקהילה היהודית בבולגריה את בית-הספר היהודי הייעודי הראשון במדינה, בית-הספר על שם רונלד לאודר.
הקהילה היהודית בבולגריה מונה כיום כ-2,000-3,000 איש המפוזרים בעשר קהילות, רובם בסופיה הבירה, כ-300,000 יהודים (בעיקר ישראליים) פוקדים את בולגריה מידי בשנה, כל זאת לאור מערכת יחסים קרובה ומצוינת בין שתי המדינות, לעם היהודי ישנה היסטוריה משותפת  וארוכה שנים עם העם הבולגרי במיוחד בתקופת השואה בה מלך בולגריה, ראשי הכנסייה והעם הבולגרי עמדו מול הנאצים בנחישות ולא אפשרו להם לגעת ביהודי בולגריה.
לתוך המארג הזה נכנסה פעילותה של תנועת חב"ד שפעולת מזה למעלה מ-20 שנה ונציגה הוא הרב יוסף סולומון אשתו ועשרת ילדיהם המפעילים חיי קהילה מקבילים לארגון שלום, הבאים לידי ביטוי בהפעלת גני ילידים, מועדון צעירים, מסעדה כשרה, אולפן עברית, מקווה טהרה, בית כנסת, אתר אינטרנט, פעילות התומכת למטייל הישראלי המזדמן ארוחות כשרות (בתשלום) בעיקר בשבתות ובחגים, אפשר שזוהי המשכיות של חיים יהודיים דתיים שנתקיימו בבולגריה עוד מימיו של הרב הראשי האחרון של בולגריה הרב ד"ר אשר חננאל ואפילו קודם מתקופתו של "המחבר" רבי יוסף קארו שחי בעיר ניקופול כ-20 שנה והקים בה ישיבה ויש להניח ששם כתב חלק מחיבוריו עד עלייתו לארץ ישראל למקום מושבו בצפת. כלומר, חיים יהודיים דתיים היוו חלק ממרקם החיים הקהילתי אם כי לא במובן התואם אורח חיים וסביבת חיים חרדית.
תמונת מצב שכזו די אופיינית לרוב הפזורה היהודית בעולם, ברם דומה שמציאות שכזו אינה מתאימה (לדעתי) לסביבת החיים הבולגרית, מחד ניתן לומר שהיהדות מאופיינת בזרמים דתיים שונים, מחלוקת הינה חלק בלתי נפרד מהעולם התורני, מאידך מציאות שכזו בקהילה כל כך קטנה עם צביון חילוני מסורתי היסטורי שלעולם לא קיבלה על עצמה השפעה דתית לאומית או חרדית והייתה תמיד חלק מהמרקם האנושי הבולגרי, תכונה משמעותית שאפשרה לה שרידות בתקופת השואה, מכאן שקהילה שכזו איננה יכולה להכיל בתוכה את הזרם החרדי המיוצג באמצעות חב"ד.
דומה שקיימת כוונה לכפות על החילוניות המסורתית היהודית אימוץ דרכי התנהגות שאינן מקובלות עליהם, נראה שבמקום ליצור גשרים בין שתי הקהילות ישנה התבצרות של כל קהילה בעמדתה ועולמה. המזל הוא שהקדוש ברוך הוא אינו מהווה חלק בוויכוח הקיים הוא אינו עומד לבחירה כזו או אחרת וקיומו אינו מצריך אישורו של ארגון כלשהו או של רב כלשהו או של רוב כלשהו.
אני מניח ששני הארגונים (שלום וחב"ד) מסכימים ביניהם שאין לדת ערך כארגון, כלומר לדת ערכים נוספים מלבד קיום המצוות, ערכים המעניקים לאדם מצפן רוחני, במקרה שלנו שני הצדדים מציגים ערכים יהודיים ראויים, ערכיים יהודים כמו גם ערכים אוניברסאליים כגון סובלנות, פלורליזם, כבוד והסכמה. בשמם של ערכים שכאלה שרדה יהדות בולגריה בתקופה החשוכה ובשמם של ערכי הדת וההלכה שרד העם היהודי לדורותיו.
מובן שקיימת דילמה ומחלוקת חדשה בקרב יהדות בולגריה מחלוקת הנמשכת מזה למעלה מ-20 שנה, ומציפה בעיות חדשות, ומטרתי בכתיבת שורות אלה היא לעורר שיח וחשיבה מחודש תוך ניסיון ליצור מציאות חדשה, נכונה ומתאימה יותר לעולם היהודי המיוחד בבולגריה, זאת מתוך כוונה ליצר דילמות חדשות וטובות, לטעמי מציאות שכזו לאורך שנים ללא ניסיון אמיתי להגיע להבנה ראויה תיצור מציאות קשה יותר בעתיד, שהרי היהדות כוונתה להביא מסר, היא אמונה שמהותה מוסרית, ולא מספר הארגונים יקבע את טיבה של היהדות בבולגריה אלא האפשרות שכל ארגון יגיע למרבו ויתרום ממיטבו לטוב המשותף.
מכאן שתפקידה של ההנהגה (נבחרת ודתית) לא להסתפק בשמירת הקיים אלא לאפשר כניסה לרעיונות חדשים המחייבים שיתוף פעולה למען הטוב המשותף, כלומר יצירת הבנה חדשה, זו שאינה שייכת לשום צד מן הצדדים, והיא המנצחת, את העתיד צריך ליצור כאן ועכשיו, ולוותר על הנוחות באמירות סתמיות כגון: נסינו לדבר ולגשר, זה לא הולך ואין עם מי לדבר. תפקידה של מנהיגות הוא ליצור חזון ולנסות בכל דרך לממשו, והחזון של קהילה יהודית קטנה וייחודית בבולגריה היא יצירת מארג של חיים יהודיים משותפים והמשכיות יהודית יחד ולא לחוד. מכאן שיש מקום לדרוש מהמנהיגות (הדתית והנבחרת) לגייס יוזמה וכוחות ולייצר מציאות אחרת, נכונה ומתאימה לאורח החיים וסביבת החיים היהודית בבולגריה, אפשר שתידרש מעורבות של מתווך/מגשר מוסכם, ברם השארת המציאות הקיימת לטעמי הינה טעות לדורות.
במשחק הגימטריה יחד שווה 22 אותיות האלף בית ומשמעות המילה "יחד" בצירוף כל האותיות – כוח. ניסיון לייצר מציאות חדשה אפשר שתציל את קיומו וכבודו של אחד מביתי הכנסת הגדולים והיפים בסופיה שהרי ביקורי האחרון בתפילה השבת הביא לתחושה שיש מקום לכתיבת שורות אלה.
 
אם העזתי לכתוב ולתאר תמונת מצב הקיימת להבנתי בבולגריה, "בחוצפתי" אנסה לתאר מציאות דיי דומה בקרב יהדות בולגריה בישראל.
ובכן, מדובר בקהילה של כ-60,000 אזרחי ישראל המזוהים עם מוצאם הבולגרי, קהילה ציונית, תורמת לחברה בכל המובנים (הפוליטי, החברתי, המדעי, הכלכלי), מקבוצות העולים הראויות ביותר שקלטה המדינה.
הקהילה פועלת ומיוצגת באמצעות התאחדות/ארגון עולי בולגריה בישראל, מטרתה הרשומה היא לעזור לעולי בולגריה, לסייע בידם בקליטתם הרוחנית והשרשתם בחיי הארץ ולסייע לייסוד מוסדות צדקה וחסד, הארגון הוקם בשנות החמישים של המאה הקודמת, ונרשם כעמותה בשנת 1988.
במקביל פועלים ארגונים נוספים שהם:
התאחדות לשיתוף ואחוה בין ישראל לבולגריה.
סלבדור – עמותה למורשת בולגריה.
עמותת בית אבות ע"ש ז'ק חיים אסיואוב.
עמותת בית מורשת יהדות בולגריה.
לשכת מסחר בולגריה ישראל.
מקהלת צדיקוף.
הארגון בחיפה.
כולם פועלים בנפרד, חלקם הקטן פועלים בשיתוף פעולה עם ארגון הגג (התאחדות עולי בולגריה) שנתפס עד לאחרונה כארגון מפלגתי, פוליטי, המשתחרר אט אט מהמבנה היישן ומנסה ליצור לעצמו דמות חדשה.
לכל ארגון ישנה הנהלה נפרדת וחברים פעילים במידה כזו או אחרת, כל ארגון מנהל את ענייניו בנפרד, הישיבות מתקיימות בבתי קפה או בבתי החברים, וכיאה לארגון יהודי, מתחוללים מאבקי דעה, שליטה, השפעה ועוד.
השאלה המתבקשת היא, מדוע לא ישבו כל הארגונים תחת מטריה אחת ושם יקדמו את מטרתם באופן נכון וראוי, יהודי חכם הגיב בהומור לשאלתי זו, לדבריו, במידה ותתקיים ישיבה משותפת בין כלל הארגונים יהיה צורך להזמין אמבולנס שימתין בחוץ לצורך אשפוזם של חלק ממשתפי הדיון.
אין כוונתי לרמוז על קיומם של ארגונים רבים שאינם רלוונטיים, אלא לחזקם באמצעות הכוח שמאפשר הביחד, לכל ארגון אג'נדה משלו, כל ארגון נותן מענה ראוי לצורך קהילתי אמיתי, פעולה משותפת תאפשר תוצאה ראויה למימוש מטרתו של כל ארגון, מה עוד שכיום עומדות מטרות על בדמות הקמת בית מורשת ליהדות בולגריה ושילוב הדור הצעיר בפעילויות השונות., מטרות המחייבות איגוד משאבים וכוחות יצירתיים, וכאלה ישנם בשפע.
להבדיל מהמציאות הקיימת בסופיה שמטרתם לשמר את העולם היהודי וההמשכיות היהודית, המטרה בישראל הינה לקדם אינטרסים בין הקהילות והמדינות בבולגריה ובישראל. הכוונה לקדם אינטרסים משותפים ברמה הקהילתית כמו גם הלאומית למען הטוב המשותף, מנהיגי הארגונים בישראל הם אנשים ראויים, חלקם שימשו כשגרירים בעולם, שופטים, סופרים, עורכי דין, שחקני תיאטרון, עיתונאים, רופאים, מהנדסים, אדריכלים, פרופסורים באקדמיה, וחלקם שימושו בתפקידי מפתח במשרדי ממשלה שונים, חלקם עדיין פעילים רובם בגמלאות. כיצד אסופה כזו של כישרונות אינה יכולה לפעול מתוך שיתוף פעולה יצירתי למען מטרה משותפת לכולם. ישיבה מאורגנת  תחת ארגון גג המאגד את כולם, תאפשר למנף את המטרות המשותפות באופן ממוקד וראוי, לא מן הנמנע שיתקיימו גם חילוקי דעות, מאבקי כוח שליטה והשפעה שהרי זהו חלק בלתי נמנע מכל פעילות פוליטית, קהילתית וחברתית, אבל מבין כל החלופות, ישיבה מאוגדת תחת מסגרת אחת, המפעילה ערכים דמוקרטיים של דיון ובחירות דמוקרטיות וכמובן הכרעת רוב תאפשר לקבל החלטות נכונות יותר ויכולות ביצוע טובות יותר הנובעות ממקור כוח סמכותי ולא מאסופה של ארגונים. העולם המודרני מקדם את הרצון האנושי להתאחד מעל ההבדלים והניגודים, במקרה שלנו הנושאים המקשרים את כל הארגונים הפעילים אמור לזכות למשמעות גוברת והולכת לעומת המפריד ביניהם. יועילו מנהיגי הארגונים למצוא הדרך לשבת יחד ולעשות שימוש בכלים דמוקרטיים של, בחירות, הכרעת רוב, סובלנות, כבוד, פלורליזם, חופש ביטוי, ומתוך הרמוניה של ניגודים לייצר הסכמות רלוונטיות לטוב המשותף של כלל הארגונים הפעילים בישראל, אולי אוטופיה, אבל בהחלט אפשרי, את האמבולנס בחוץ ניתן יהיה לשחרר.

אהבתם את המאמר?

שתפו ב-Facebook
שתפו ב-Twitter
שתפו ב-Linkedin
שתפו ב-Pinterest

כתיבת תגובה

HebrewEnglishBulgarian

שלחו לנו הודעה

הרשמה לכנס בנושא רדיפה ושיתוף פעולה, הצלה והישרדות
22-24.5.23

בית מורשת יהדות בולגריה ביפו, איחוד עולי בולגריה, עמותת סלוודור, אגודת הידידות ישראל בולגריה, ועידת התביעות  מגרמניה, וקרן הרצלינה, מתכבדים להציג כנס בינלאומי בינתחומי בשיתוף יד ושם, מרכז דאהן בבר אילן, וסינמטק תל אביב: רדיפה ושיתוף פעולה, הצלה והישרדות: נקודות מבט חדשות על בולגריה והשואה לאחר 80 שנה

יום ב, 22 במאי – כנס בינלאומי – יד ושם, ירושלים
יום ג, 23 במאי –   כנס בינלאומי – מרכז דאהן – בר אילן
יום ד, 24 במאי – מרתון סרטים דוקומנטריים – סינמטק תל אביב

כרטיסים לסרט בעלות 25 ש"ח באמצעות קוד הנחה בולגריה25:

1. בחרו את הסרט הרצוי בקישור המצורף מטה
2. לחצו על לרכישה
3. סמנו מקומות באולם
4. במסך בו מופיע מחיר הכרטיס לחצו על בחרו סוג כרטיס ובחרו באפשרות קוד הטבה/שובר
5. הזינו את הקוד בולגריה25 והמחיר יתעדכן בהתאם להטבה
6. בכל שאלה ניתן לפנות למוקד שירות הלקוחות של סינמטק תל אביב 6876*

לחצו כאן לרכישת כרטיסים לסרטים באתר הסינמטק

09:30  ג׳אז בלקני – סרטו של ג׳קי קומפורטי – 76 דקות

ג׳אז בלקני מספר את סיפור החיים והמוזיקה של ניקו ניסימוב וחבריו היהודים מלהקת הג'אז הבולגרית "האופטימיסטים". הסרט מתאר את הצלחתם המטאורית כלהקה בסוף שנות ה- 30 בבולגריה. תחילתה של מלחמת העולם השנייה, כאשר בולגריה הצטרפה למדינות הציר, שינתה עבורם הכל. חוקים והגבלות על היהודים עצרו את ההופעות של הלהקה. כל חברי הלהקה היהודים גויסו למחנות לעבודת הכפייה כמו כל שאר הגברים היהודים, והקהילה כולה הייתה על סף הכחדה. ניקו נעצר על ידי הקומיסריון לענייני יהודים והועלה על משלוח שהיה מיועד למחנה המוות טרבלינקה. התערבותם של חבריו הבולגרים הצילה את חייו ברגע האחרון.

11:30 ספינת המעפילים סלבדור – סרטו של ניסים מוסק – 82 דקות

סיפורה הנשכח של ספינת המעפילים "סלבדור", שהפליגה מבולגריה לישראל ב1940- כשעל סיפונה 352 נוסעים, אך טבעה מול חופי טורקיה. מבין כל הנוסעים ששהו על הסיפון, רק 122 ניצלו. באמצעות חומרי ארכיון וראיונות עם ניצולים מגולל הבמאי, נסים מוסק, את סיפורה של האונייה "סלבדור" ואת סיפור ההעפלה של יהודי בולגריה, ומתעכב גם על האופן שבו התקבל האסון בקרב היישוב בארץ: התעלמות.

13:30 קרונות רכבת ריקים – פרופסור אדוארד גפני – 83 דקות

הסיפור המדהים של הישרדותם מזה של למעלה מ- 50,000 יהודים במלחמת העולם השנייה והרצח ההמוני של 11,393 יהודים מהשטחים ביוון ובמקדוניה שבשליטת בולגריה מזה. המזימה לרצוח את כל יהודי אירופה סומנה כ'סודית ביותר' אך הייתה פומבית. צילומי הרכבות הפכו את הפשע לגלוי. כשהעלילה נחשפה, קמו במחאה בולגרים משכבות רבות, מנהיגי כנסיות ומנהיגי פועלים, עורכי דין ורופאים. האם נסכן את חיינו כדי להציל מישהו? הבולגרים האמיצים האלה מעודדים אותנו לחשוב שאנחנו חייבים ויכולים לחולל שינוי.

15:30 האופטימיסטים – ג'קי קומפורטי – 81 דקות

סרט עטור פרסים על הנסיבות שהובילו להישרדותם החלקית של היהודים בממלכת בולגריה בתקופת השואה. "האופטימיסטים" (על שם להקת הג'אז שפעלה בבולגריה לפני המלחמה ואליה השתייכו חלק מהמרואיינים בסרט זה) הוא הסיפור הכמעט-לא-נודע אודות הישרדותם של יהודים בולגרים בידי נוצרים ומוסלמים. הסרט זכה בפרס השלום בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בברלין. בפרס הראשון בקטגוריה של סרט תיעודי על "החוויה היהודית" בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בירושלים, ובציון הסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים "חלומות ותקוות" בארה"ב.

17:00 אירוע נעילת הכנס: חיבוקים בבולגרית והקרנת בכורה עולמית של הסרט 'מונומנט לאהבה'

להרשמה ורכישת כרטיסים לאירוע הנעילה החגיגי התקשרו לטלפון 054-453-4157 (יפה) 

מנחה: ג׳קי קומפורטי

ברכות:

ד"ר ג׳קי וידל, יו"ר עמותת בית מורשת יהודי בולגריה

השגריר דוד כהן, יו״ר עמותת סלבדור

יצחק ליפובצקי, יו"ר האגודה לשיתוף ואחווה בין ישראל לבולגריה

ה"מ רומיאנה בצ'ברובה, שגרירת בולגריה בישראלמנחם

 מנחם ז. רוזנזפט: הפגנת ה-24 למאי נגד גירוש היהודים וסמליותה

18:00 –  הקרנת בכורה עולמית של הסרט 'מונומנט לאהבה' של ג׳קי קומפורטי

מונומנט לאהבה מתארת מסע שעשה ג'קי קומפורטי עם אמו, איקה קומפורטי עובדיה, במשך למעלה מ-25 שנה לחקור, לתעד ולחשוף את הנרטיב של העם היהודי בתקופת השואה בבולגריה. ככל שהמסע המשותף התקדם, הסיפור האישי של איקה הלך ונחשף. היא חלקה זיכרונות ותובנות. כשהיא מצאה את יומנה מזמן המלחמה נחשפו גם ציפיותיה, מחשבותיה ורגשותיה, כנערה צעירה, מול עולם שמתמוטט למול עיניה ומתדרדר למלחמה. עזרה ותמיכה מחברים סייעו לה בזמנים הקשים והאכזריים להתמודד עם הסכנות והאתגרים ולשרוד. סיפור של איקה הוא מניפסט אנטי-מלחמתי שמתעמת עם טוטליטריות ושנאת אדם ומציב מונומנט לאהבה.

"אהבה היא הכוח הגדול ביותר בעולם. 

זה חזק יותר מהדת, זה חזק מהכל. 

אם אתה אוהב, אתה אתה עושה.

אם אתה לא אוהב, שום דבר לא יקרה. 

באהבה מגדלים ילדים, באהבה קשר נוצר בין שני אנשים. 

באהבה אנחנו הופכים להורים לילדים.

באהבה אנחנו הופכים למורים לסטודנטים. 

כאשר אתה אוהב משהו, אתה עובד כל החיים ונותן. 

אתה לא נותן? אין חיים, אין יופי. בלי אהבה,

שום דבר לא קורה. נקודה”

– איקה קומפורטי עובדיה

20:00 -19:45 – שאלות ותשובות

כרטיסים בקופת הסינמטק קודש למימון הכנס: *6876

יום 2

לחצו כאן להרשמה ליום השני באוניברסיטת בר-אילן (עלות כרטיס 30 ש"ח)

9:30-10:00 התכנסות וכיבוד קל

 

12:00 – 10:00 מושב פתיחה

יו"ר: ד"ר שמעון אוחיון, מנהל מרכז דהאן, אוניברסיטת בר-אילן

ברכות:

פרופ' שמואל רפאל, דיקן הפקולטה למדעי היהדות, אוניברסיטת בר-אילן

מר אינו יצחק, יו"ר איחוד עולי בולגריה

ה"מ רומיאנה בצ'ברובה, שגרירת בולגריה בישראל

11:00 – 10:30 מנחם ז. רוזנזפט, יועץ משפטי וסגן נשיא של הקונגרס היהודי העולמי, ניו יורק

השואה בבולגריה מזווית ראיה יהודית-גלובלית

11:00-12:00 שולחן עגול: התיעוד הקיים והבלתי-קיים לחקר תולדות יהודי בולגריה בשואה.

מה עוד נמצא בארכיונים? שאלות בלתי פתורות על בולגריה והשואה, ואתגרי המחקר בעתיד

יו"ר: משה מוסק

מוקדש לזכרו של עמנואל "אמקו" מרגוליס

בהשתתפות:

● ג'קי קומפורטי, בלומינגטון, אינדיאנה: דברי פתיחה

● אנגל צ'ורפצ׳ייב ארכיונאי, יד ושם

● וניה גזנקו, ארכיון המדינה של בולגריה, סופיה

● נדז׳ה ראגארו, Science Po, פריז (השתתפות באמצעות זום)

 

12:00-12:30 הפסקת קפה

 

12:30-14:15 מושב שני: זיכרון, הנצחה ומורשת

המושב מוקדש לכבודו של פרופ' רוברט ארנוב, אונ' אינדיאנה, בלומינגטון

יו"ר: ד"ר יוסף שרביט

● לאה כהן, חוקרת עצמאית, עיתונאית ודיפלומטית, נוינבורג

80 שנים לרדיפת היהודים ולהצלתם בממלכת בולגריה: מגמות חדשות ברוויזיוניזם של השואה

● מייקל בירנבאום, חוקר שואה, סופר ומתכנן מוזיאונים, לוס אנג'לס

על תפקידם החינוכי של מוזיאוני שואה ולקחי לימוד השואה.

● יצחק ליפובצקי, יו"ר האגודה לשיתוף ואחווה בין ישראל לבולגריה, תל אביב

האנדרטאות להנצחת הישרדות יהודי בולגריה בשואה, בסופיה ובתל אביב

● רני יגר, מכון הרטמן, ירושלים

״הגדת השואה״ כאמצעי להפנמת זיכרון השואה בקרב יהודי בולגריה

 

14:15-14:45 הפסקת קפה

 

16:00 – 14:45 מושב שלישי: יזמות, הצלה והישרדות

יו"ר: אורה שורצוולד, אוניברסיטת בר-אילן

● אורלי מירון, אוניברסיטת בר אילן

רשתות עסקיות יהודיות בבלקן: יזמות אתנית על-לאומית

● משה עובדיה, המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט

רבני בולגריה ופועלם להצלת היהודים בתקופת השואה

● ג׳קי קומפורטי, במאי קולנוע וחוקר תיעודי של יהודי בולגריה, בלומינגטון אינדיאנה

סרט תיעודי: ההפגנה נגד גירוש יהודי סופיה ב-24 במאי 1943

 

16:30- 16:00 הפסקת קפה

 

16:30-18:00 מושב רביעי: הביטוי האמנותי והתרבותי לגורל יהודי בולגריה בימי השואה

מוקדש לזכרה של המשוררת חוה פנחס-כהן ז"ל

יו"ר: ג'קי וידל, יו"ר בית מורשת יהודי בולגריה, יפו

● מרתה אלדג'ם בלומפילד, סופרת חוקרת ואמנית, מישיגן

קולות משוחזרים: רישומים על יהודי בולגריה בשואה

● אדוארד מקגלין גפני, לוס אנג'לס

אתגר השחזור ההיסטורי והשיפוט האתי

● רינה שעשוע-חסון, האגודה לשיתוף ואחווה ישראל-בולגריה, תל אביב

המשורר והמנהיג הציוני היהודי-בולגרי סימצ'ו איסקוב

● השחקן אלברט כהן, תל אביב

קריאה משירתו של איסקוב

יום 1

09:30 התכנסות

 

10:00-10:30 מושב פתיחה: ברכות

יו״ר: פרופ' דן מכמן, ראש המכון הבינלאומי לחקר השואה, יד ושם ואונ' בר-אילן

מר דני דיין, יו"ר הנהלת יד ושם

ד״ר ג׳קי וידל, יו"ר עמותת בית מורשת יהדות בולגריה ביפו

 

10:30-12:30 מושב ראשון: החקיקה האנטי-יהודית והשפעותיה על חיי היהודים בממלכת בולגריה

יו״ר: פרופ' דינה פורת

● ד״ר שלמה שאלתיאל, יד יערי, ישראל

הגלוי והסמוי במניעים של המתנגדים למדיניות האנטי-יהודית של ממשל המלך בוריס ה-3

● מוטי כנרי חוקר עצמאי, גבעתיים

גירוש האזרחים הזרים מבולגריה

● זדרבקה קרסטבה, אוניברסיטת קלימנט אוכרידסקי, סופיה

היבט החקיקה במדיניות האנטי-יהודית של ממלכת בולגריה (1941-1944)

● סטיבן סייג׳ – חוקר עצמאי, רוקוויל, מרילנד

מחנות העבודה והגטאות בבולגריה

 

12:30-13:15 הפסקת צהריים

 

13:15-15:00 מושב שני: "הפתרון הסופי של בעיית היהודים" בממלכת בולגריה המאוחדת

המושב מוקדש לזכרו של חלוץ המחקר על השואה בבולגריה, פרופסור פרדריק צ׳רי ז״ל

יו״ר: אנג'ל צ'ורפצ'ייב, יד ושם ואונ' חיפה

● רומן אברמוב – המרכז למחקר מתקדם, סופיה.

בולגריה והשואה – מסלול מפוצל

● וסיליס ריצאלוס, אוניברסיטת דמוקריטוס, תראקיה, סלוניקי:

רדיפת יהודי יוון באזור הכיבוש הבולגרי ביוון (1941-1943): המקרה של דראמה.

● סוזנה חזן, המוזיאון היהודי, אוגסבורג (השתתפות בזום)

אתגרי הכנת החלק על בולגריה בכרך 13 של סדרת התיעוד הגרמנית:

"הרדיפה והרצח של יהודי אירופה על ידי גרמניה הנאצית 1933-45".

 

15:00-15:30 הפסקת קפה

 

17:15 – 15:30 מושב שלישי: בולגריה והשואה: היסטוריה, זיכרון, ייצוג

יו״ר: משה מוסק, בית מורשת יהדות בולגריה

 דן מכמן, המכון הבינ"ל לחקר השואה, יד ושם ואונ' בר-אילן

חקר בולגריה והשואה: ההקשר הרחב

● נאדז' ראגארו – Science Po, פריז

תרומתם של המשפטים בבולגריה בתום מלחה"ע השנייה לתיעוד גורלם של היהודים (השתתפות זום)

● ג׳קי קומפורטי – חוקר ומתעד קולנועי, בלומינגטון, אינדיאנה

הנרטיב הגנוב של יהודי בולגריה והשואה

שולחן עגול בהנחיית יו"ר המושב:

נסיבות הישרדותם של יהודי בולגריה – פולמוסים מחקריים וזכרוניים

בהשתתפות: שלמה שאלתיאל, מוטי כנרי, ג'קי קומפורטי, דן מכמן, לאה כהן.

התנדבו

התנדבו לעבודה בבית המורשת.

זוהי הזדמנות לעזור לנו להנחיל את נכסי התרבות והזיכרון הקולקטיבי
של הקהילה היהודית בולגרית בארץ ובעולם.

אנו זקוקים לכישרונות מכל הסוגים.

תרמו לנו

אנחנו בעמותת בית מורשת יהדות בולגריה ביפו עושים מאמצים אדירים על מנת לשמר את נכסי התרבות, החומר והרוח של יהדות בולגריה.

נודה לכול תרומה שתוכלו לתרום בכדי לסייע לנו בשליחות זו.