fbpx
צילום: באדיבות אוסף קומפורטי על יהדות בולגריה
צילום: באדיבות אוסף קומפורטי על יהדות בולגריה

תנועת הנוער "החלוץ" – כישלון, או הצלחה?

תולדותיה הקצרים של תנועת הנוער "החלוץ" בבולגריה, שהוקמה באוקטובר 1944 וחיה חיים אינטנסיביים במשך שנת קיומה. בנוב' 1945 התפלגה התנועה לשתי תנועות נוער - "החלוץ הצעיר" ו"השומר הצעיר".

1. רקע היסטורי:

רדיפת היהודים ע"י השלטון הפשיסטי בבולגריה (1940-1944) בתקופת מלה"ע השנייה, כללה בין היתר איסור על פעולת כל המוסדות והארגונים היהודיים ובכלל זה – התנועה הציונית ותנועות הנוער שלה. לפני המלחמה התקיימו בבולגריה כמה תנועות נוער ציוניות. החשובות מביניהן היו: "השומר הצעיר", "מכבי הצעיר", בית"ר ותנועת הנוער הקטנה – "עקיבא" (שהוקמה ע"י "הציונים הכללים" בבולגריה, ללא קשר כלשהו לתנועת "בני עקיבא" של הציונות הדתית). שתי הראשונות שמו דגש על הגשמה חלוצית במסגרת התנועה הקיבוצית. בית"ר ועקיבא דגלו בעליה לא"י, אך לא חייבו הגשמה חלוצית.

המשטר הפשיסטי נפל עם כניסת הצבא הסובייטי ב-9 בספטמבר 1944 לבולגריה, תאריך שייזכר ע"י יהדות בולגריה כשיחרור מהרדיפות האנטישמיות והסרת איום ההשמדה במחנות המוות של הנאצים. כל ההגבלות שהוטלו על היהודים הוסרו והם הורשו לחזור לבתיהם מהערים והכפרים אליהם גורשו מסופיה במאי 1943. 

הממשלה שעלתה לשלטון הייתה של "חזית המולדת" (Отечествен Фронт) – ברית ארבע מפלגות שהוקמה במחתרת בשנת 1943. אחת מהן הייתה המפלגה הקומוניסטית ולמרות השפעתה הדומיננטית, המשטר נשא בהתחלה אופי דמוקרטי למדי. עדיין לא השתלטה הדיקטטורה החזקה שאפיינה את מזרח אירופה ב-45 השנים הבאות. במסגרת החופש היחסי, הותר לכל המוסדות והארגונים היהודיים לחדש את פעולתם ובכלל זה גם התנועה הציונית ותנועות הנוער.

מיד לאחר נפילת המשטר הפשיסטי ב-9 בספטמבר, הגיעו לבולגריה מהארץ שלשה שליחים: אהרן בן-יוסף, יוסף ורון וונייה פומרנץ (שני הראשונים היו ילידי בולגריה). תפקיד השליחים היה לעזור לשיקום יהדות בולגריה אחרי תלאות המשטר הפשיסטי, להכין אותה לעליה ולארגן את הנוער היהודי במסגרות ציוניות. 

2. הקמת "החלוץ":

באווירת החופש ששררה מיד אחרי 9 בספטמבר, התכנסו בסופיה נציגי הנוער היהודי מהבירה וערי השדה ובסמינר שהתקיים בהנחיית השליחים מהארץ, הוחלט על הקמת תנועת נוער ציונית-חלוצית אחת בלבד. הוטל על תנועה זאת לקלוט את כל בוגרי וחניכי תנועות הנוער שנשארו נאמנים לרעיון הציוני אחרי שנות המלחמה והרדיפות, בהן היה נתק מוחלט בין הנוער היהודי לתנועה הציונית.

הרעיון לאחד תחת קורת גג אחת את כל הנוער הציוני החלוצי קיבל עידוד בבולגריה וגם מהארץ. הוא נבע מחשש שמא המשטר החדש, בו המפלגה הקומוניסטית היתה הכוח המוביל, ישנה עד מהרה את יחסו כלפי חידוש הפעילות הציונית. שררה הבנה שפיצול כוחות בין תנועות נוער שונות ששאיפותיהן דומות, הוא לוקסוס שהתנועה הציונית אינה יכולה להרשות לעצמה.

ואכן, ב-3 באוקטובר 1944, חודש לאחר נפילת המשטר הפשיסטי, התקיימה ועידת היסוד של תנועת הנוער הציונית החדשה. האוריינטציה של התנועה החדשה – "החלוץ", שקלטה את בוגרי תנועות הנוער החלוציות, הייתה של עליה והגשמה חלוצית. כפי שהתנועה הגדירה: "…עלייה לארץ והכשרת הנוער העברי לבניין, לחיי עמל ולהגשמה בכפר ובקיבוץ".  התנועות בית"ר ועקיבא שלא דגלו בהגשמה חלוצית לא הצטרפו ל"החלוץ". בית"ר שהביעה חששות מהמשטר החדש, הורידה פרופיל. רבים מחבריה עברו ל"החלוץ" וחלקם תפשו בהמשך עמדות מנהיגות. כמה מהשמות הבולטים של חברי בית"ר שעברו ל"החלוץ" הם: מישל קונפינו (היה בהמשך ממנהיגיה הבולטים של "החלוץ הצעיר" ופרופסור מוערך להיסטוריה בישראל); מרדכי (מרסל) מבורך (היה בהמשך ממנהיגיה הבולטים של "השומר הצעיר" בבולגריה, חבר קיבוץ יד מרדכי ומפעיליה המרכזיים של יהדות בולגריה בישראל); נסים נתן (הידוע בכינויו "בלגיה", היה בהמשך חבר קיבוץ איל וגם הוא נמנה על פעיליה המרכזיים של יהדות בולגריה בישראל).   

תנועת הנוער "החלוץ" | מתוך אתר "כולנו בולגרים"
תנועת הנוער "החלוץ" | מתוך אתר "כולנו בולגרים"

הנהגת התנועה כללה מי שהיו חברי תנועות נוער לפני המלחמה, צעירים אחרים ש"התבשלו" בתוך התנועה הציונית ומצטרפים חדשים. רצ"ב תמונה של מרכז "החלוץ" (למעשה ההנהגה).

הצלחת התנועה הייתה מעבר למצופה – הנוער היהודי זרם בהמוניו ותוך חצי שנה מתחילת פעולתה קלטה התנועה 2,000 בני נוער ב-19 קנים בסופיה ובערי השדה בהם היו קהילות יהודיות. נקבעו שלש שכבות גיל, כשהגבוהה מביניהן, שכבת "מגשימים", קלטה את בני ה-17-19.  "החלוץ" קיימה פעילות תרבותית וספורטיבית וקורסים לעברית. במסגרת הגברת החינוך הציוני-סוציאליסטי, ומתוך זיקה לתנועה הקיבוצית, הקימה התנועה חווה חקלאית, בה הוכשרו בוגריה לקראת עלייתם.

 אחד השליחים שהגיע מהארץ – ונייה פומרנץ, מילא תפקיד מפתח בהקמתה וטיפוחה של "החלוץ". הוא הדריך והינחה את התנועה בצעדיה הראשונים. מי שהכירוהו ושהו במחיצתו, מאוחדים בדעה שהיה בעל אישיות כריזמטית ומנהיג טבעי, שתרם לעליית "החלוץ" על דרך המלך תוך פרק זמן קצר.  ונייה פומרנץ היה חבר קיבוץ רמת רחל ואחד הפעילים המרכזיים במוסד לעליה ב'. לימים הפך למדען גרעין והיה בין מקימי הכור בדימונה. 

בינתיים החל מאבק רעיוני חריף על לב הנוער היהודי בין "החלוץ", לארגון הנוער של "חזית המולדת", שבמרכזה המפלגה הקומוניסטית. האידאולוגיה הסוציאליסטית ורעיונות לשוויון סוציאלי שעמדו ביסוד המפלגה הקומוניסטית לא היו רחוקים מהנוער היהודי ורבים הלכו שבי אחריהם. חלק מבוגרי "השומר הצעיר" הצטרפו בתקופת השלטון הפשיסטי ל-R.M.S (בתרגום: "ברית הנוער העובד") או לתנועת הפרטיזנים שנלחמו בפשיסטים (ראה מאמר: "השתתפות הנוער היהודי בתנועת המרי בבולגריה").  ה-R.M.S (או בהיגוי השגור בפי כל: Rems וחבריו נקראו רמסיסטים) היה למעשה ארגון הנוער הבוגר של המפלגה הקומוניסטית. Rems הזדהה כ"ארגון שמאל" והתהדר בתואר: "נוער פרוגרסיבי". התנועה התקיימה עד 1947 ובשנה זו הצטרפה רשמית למפלגה הקומוניסטית.

ברית המועצות ניצחה את גרמניה הנאצית וסילקה את המשטר הפשיסטי מבולגריה. מבלי להמעיט מהביקורת כלפי הדיקטטורה האכזרית של סטלין, אין להתעלם מכך שיהדות בולגריה ניצלה מהשמדה הודות לתבוסה שהנחילה ברית המועצות הקומוניסטית לגרמניה הנאצית. ואכן, בעקבות תפישת השלטון ע"י "חזית המולדת", בני נוער יהודי רבים הצטרפו ל- Rems ונוצר מאבק חריף בין "החלוץ" ל- Remsעל לב הנוער היהודי. ההתנגדות העיקרית ל"החלוץ" באה דווקא מצד הקומוניסטים היהודים, שלא בחלו באמצעים, כולל השמצות שהתנועה הציונית חותרת תחת אושיות המדינה הבולגרית. הקומוניסטים היהודים שהיו היריבים המרים ביותר של התנועה הציונית, עשו כל מאמץ כדי לפגוע בציפור נפשה של התנועה הציונית – העלייה. במאבק זה נאלצה "החלוץ" להתגונן במרץ מההאשמות נגדה, לעמוד בויכוחים אידאולוגיים ולהלך בין הטיפות. התנועה הצהירה על תמיכה בחזית המולדת. בסופו של דבר, הייתה יד "החלוץ" על העליונה במאבק האידאולוגי נגד Rems. זמן קצר לאחר הקמת "החלוץ" בחר בה רוב הנוער היהודי החדור רוח לאומית, כביתו הטבעי.

3. הפילוג:

האידיליה של תנועת נוער ציונית-חלוצית אחת (במקום כמה תנועות נוער, כמו שלפני המלחמה) נמשכה שנה אחת בלבד – מראשית אוקטובר 1944 ועד נובמבר 1945.  בתאריך זה חידשה "השומר הצעיר" את קיומה כתנועה עצמאית. חידוש פעולתה מסמל את פילוג "החלוץ" לשתי תנועות נוער: "החלוץ הצעיר" ו"השומר הצעיר".

החברים שפרשו מ"החלוץ" כללו גרעין של אנשי "השומר הצעיר" לשעבר (לפני המלחמה). הצטרפו אליהם חברי "החלוץ" שהזדהו אידאולוגית עם "השומר הצעיר" (שלא היו קודם חברי תנועה זאת). 

שאר החברים, שרובם הושפעו ע"י וניה פומרנץ והזדהו עם הקיבוץ המאוחד ועם "אחדות העבודה" (תנועת האם של הקיבוץ המאוחד, שהיתה בשלבים שונים גם מפלגה בישראל)  הקימו את תנועת הנוער "החלוץ הצעיר" שהזדהתה באופן רשמי עם הקיבוץ המאוחד.  אל מנהיגיה הבולטים של "החלוץ הצעיר" נימנו: סימצ'ו איסקוב – המשורר הבולט ביותר של יהדות בולגריה (אתר זה מקדיש לזכרו של סימצ'ו איסקוב מדור נפרד), ניקו נסימוב (שהיה מזכיר "החלוץ" עד לפילוג, לימים – נסים בר-יעקב, פרופסור ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית) מישל קונפינו (ראה לעיל), וליזקה נתן (חברת "מכבי הצעיר" לפני המלחמה). 

הפילוג נערך בצורה מסודרת, במסגרת הסכמה בין שני הצדדים, שכללה את חלוקת 17 הקנים של "החלוץ" הפזורים ברחבי המדינה.

להנהגה הארצית של "השומר הצעיר" שנבחרה בעקבות הפילוג נמנו חברים וותיקים (מלפני המלחמה) וחדשים שזה עתה באו. רצ"ב תמונת ההנהגה הארצית (באמצע השורה העליונה – אליעזר ארדיטי – שליח מקיבוץ מעברות שנשלח מהארץ. חבר ההנהגה, מרסל מבורך, הוא מהבית"רים שעשו את המעבר).

הנהגת תנועת "השומר הצעיר" בבולגריה בתקופת 1946-7 | מתוך אתר "כולנו בולגרים"
הנהגת תנועת "השומר הצעיר" בבולגריה בתקופת 1946-7 | מתוך אתר "כולנו בולגרים"

בראש "החלוץ הצעיר" עמדה "טרוייקה": ניקו ניסימוב (מזכיר "החלוץ" עד לפילוג) סימצ'ו איסקוב (לא זכה לעלות – נפטר משחפת בינואר 49) ומישל קונפינו.
בתמונה מימין: ניקו נסימוב, מטי בכר (חברה מבורגס) סימצ'ו איסקוב ומשה פאנו (חבר מקרנובאט).

ראשי "החלוץ הצעיר": ניקו נסימוב וסימצ'ו איסקוב | מתוך אתר "כולנו בולגרים"
ראשי "החלוץ הצעיר": ניקו נסימוב וסימצ'ו איסקוב | מתוך אתר "כולנו בולגרים"

שתי התנועות התקיימו זו בצד זו מנובמבר 45 עד סיום השלב של העליה הגדולה במאי 49, תוך תחרות בריאה ביניהן.

הסיבות לפילוג:

בעקבות מיגור המשטר הפשיסטי ע"י ברית המועצות, הסכנה מפניה חששו ראשי התנועה הציונית בבולגריה, הייתה, הצטרפות המונית של הנוער היהודי ל-Rems. הקמת "החלוץ" כתנועת נוער ציונית חלוצית יחידה, נועדה, בין היתר, להתמודד עם הסכנה. אך דומה היה שזו חלפה עם התבססות "החלוץ" ועמידתה המוצלחת בהתמודדות האידאולוגית מול Rems. עם חלוף סכנת ההשפעה הקומוניסטית על הנוער היהודי, נבטו זרעי הפילוג.

בוגרי "החלוץ" חונכו לעלייה והגשמה חלוצית בקיבוץ. שלשת הזרמים העיקריים של התנועה הקיבוצית היו: הקיבוץ המאוחד, הקיבוץ הארצי – השומר הצעיר, ואיחוד הקבוצות והקיבוצים. כשבוגרי "החלוץ" עלו, כבר ברדתם מהאנייה, על הרציף בנמל חיפה המתינו להם נציגי הזרמים השונים וניסו לשכנעם להצטרף אליהם. הבעיה נוצרה כשמסע השיכנוע להצטרף לקיבוץ המאוחד החל עוד בבולגריה, בין כותלי "החלוץ". יש לזכור שתנועה זאת התיימרה להיות תנועת נוער ציונית חלוצית, העומדת מעל החלוקה לזרמים השונים של התנועה הקיבוצית.  


לדעת רבים, מקור הבעיה היה בשליח ווניה פומרנץ – איש הקיבוץ המאוחד. כפי הנראה וזאת לדעת רבים מאד, ווניה לא הסתיר את כוונתו למשוך את התנועה ובוגריה לקיבוץ המאוחד. מגמה זאת נתקלה בהתנגדות נמרצת מצד אנשי "השומר הצעיר" בארץ ובוגרי התנועה בבולגריה, שהצטרפו ל"החלוץ" עם הקמתה. בארץ הצטרפו למקטרגיו של ווניה גם אנשי איחוד הקבוצות והקיבוצים שלא הייתה להם תנועת נוער בבולגריה. (מאוחר יותר, בשנת 1946 הוקמה תנועת הנוער "בונה ומגן" שהשתייכה ל"איחוד הקבוצות והקיבוצים"). היטיב לתאר את ההשתלשלות ד"ר שלמה שאלתיאל בספרו "מארץ הולדת למולדת"  (מס' 1 ברשימת המקורות להלן, עמ' 177):
"חברי 'השומר הצעיר' ו'חבר הקבוצות (והקיבוצים)' האשימו את וניה פומרנץ שבמסווה של כלליות הוא שומר בעיקר על האינטרסים של הקיבוץ המאוחד, חברי הקיבוץ המאוחד האשימו את נאמני 'השומר הצעיר' בכניעה לתכתיבים מן הארץ שהורו להם על הקמת תנועת 'השומר הצעיר' עצמאית ואילו חברי חבר הקבוצות האשימו את נאמני הקיבוץ המאוחד והקיבוץ הארצי בהעלמת מידע על קיומו של זרם הקבוצות מן הבוגרים לקראת עלייתם".

אנשי "השומר הצעיר" (בארץ ובבולגריה) דרשו לפרק את המסגרת המשותפת, לטובת פדרציה של תנועות נוער ציוניות. מנגד טענו תומכי ווניה, שאסור לפלג את התנועה, כי הדבר יחשוף את הנוער היהודי בפני הסכנה הקומוניסטית שעדיין לא חלפה. הועלתה אפילו טענה שבוגריה וחניכיה של "השומר הצעיר" העצמאית יפלו כפרי בשל בידי Rems. הוויכוח בעד ונגד פירוק "החלוץ" נמשך במשך רוב שנת 1945 עד שהוכרע ע"י פרישת "השומר הצעיר" והקמתה כתנועה עצמאית, בנובמבר אותה שנה.

שאלה בלתי נמנעת היא: האם ווניה פומרנץ היה הסיבה לפילוג, או שמא גורם מזרז בלבד? הסימנים העיקריים המצביעים לטובת האפשרות השנייה הם:

א.    הנוער היהודי בבולגריה הוכיח שהוא בעל זיקה יהודית וציונית חזקה. עם חלוף הסכנה להזדהותו עם המשטר הקומוניסטי ולהצטרפותו ל- Rems נשמטה הקרקע מתחת לאחת הסיבות להקמת "החלוץ" כתנועת נוער ציונית חלוצית יחידה;

ב.     יש לזקוף את פילוג "החלוץ" במידה לא קטנה להשפעה מן הארץ. שלשת הזרמים של התנועה הקיבוצית היו בעלי אינטרסים מנוגדים ושאיפתן הטבעית הייתה לנגוס נתח גדול יותר מעליית בוגרי "החלוץ".  לקיבוץ הארצי – השומר הצעיר הייתה לפני המלחמה תנועת נוער חזקה ומבוססת בבולגריה. היה זה אך טבעי שאחרי המלחמה תבקש תנועה זאת לחדש את פעולתה העצמאית, ברגע שהתנאים יאפשרו זאת וכך אכן אירע.

4. סיכום:


פילוג שחל בתנועה שנה אחת לאחר הקמתה, הוא לכאורה כישלון. אך במקרה של "החלוץ" הכישלון הוא לכאורה בלבד. הקמת "החלוץ" הייתה ניסיון יוצא דופן שניכפה בלחץ נסיבות חיצוניות. המטרה הייתה להתגבר על מחלוקות והבדלי השקפות אידאולוגיים, כדי לקבץ את כל הנוער היהודי הציוני תחת אותה קורת גג. כך קיוו להתמודד עם האיום האידאולוגי מצד הקומוניסטים. במבחן התוצאה הניסיון של "החלוץ" היה הצלחה גדולה וזאת חרף הפילוג, מאחר שהתנועה הצליחה בפרק הזמן הקצר של קיומה להתמודד בהצלחה עם שתי המשימות המרכזיות שעמדו בפניה:

–         ריכוז המוני הנוער היהודי הציוני בבולגריה בקנים של התנועה והפניית בוגריה לעלייה;

–          התמודדות אידאולוגית מוצלחת עם תנועת הנוער הקומוניסטית ובמיוחד עם הפעילים היהודים שבה, ששאפו "לבלוע" את הנוער היהודי אל קרבם. כראייה לכך יכולים לשמש אותם בוגרי "השומר הצעיר" שבתקופת השלטון הפשיסטי הצטרפו ל- Rems. רבים מהם חזרו בהם והצטרפו ל"החלוץ" אחרי הקמתה.
       

אחרי השגת שתי המטרות, הפילוג על רקע קיום תנועות פוליטיות שונות בתוך המחנה הציוני החלוצי, היה ככל הנראה בלתי נמנע. עם זאת, הפילוג לא פגע בנהירת הנוער היהודי אל תנועות הנוער הציוניות החלוציות. בשנת 1947 מנה הנוער הציוני המאורגן בבולגריה כ- 5,000 חניכים. זאת, בשעה שכלל האוכלוסייה היהודית בבולגריה מנה 49 אלף נפשות.

מאמר זה לא היה נכתב אלמלא ספרו של ד"ר שלמה שאלתיאל על העלייה מבולגריה (מס' 1 ברשימת המקורות) והערותיו החשובות לכתב היד.
התודה נתונה גם לפרופ' נסים בר-יעקב, לד"ר צבי קרן, ד"ר משה מוסק ולגב' אביבה מבורך על הערותיהם.

איזי אלמוג,

אוגוסט 2012, ירושלים

מקורות:

1.    "מארץ הולדת למולדת" – ד"ר שלמה שאלתיאל, הוצאת עם עובד, 2004;

2.    "פליטים מנצחים אימפריה" – זאב (וניה) הדרי, הוצאת הקיבוץ המאוחד;

3.    אניות או מדינה – זאב צחור וזאב הדרי, הוצ' הקיבוץ המאוחד, 1982;

4.    "השומר הצעיר בבולגריה אחרי מלה"ע ה-2 – מאמר מאת מרדכי מבורך;

5.    ראיון עם פרופ' נסים בר-יעקב – חבר מרכז "החלוץ" ומי שנשא בתפקיד מזכיר כללי של התנועה;

6.    ראיון עם אביבה מבורך – חברת הנהגת השומר הצעיר בבולגריה;

אהבתם את המאמר?

שתפו ב-Facebook
שתפו ב-Twitter
שתפו ב-Linkedin
שתפו ב-Pinterest

כתיבת תגובה

HebrewEnglishBulgarian

שלחו לנו הודעה

הרשמה לכנס בנושא רדיפה ושיתוף פעולה, הצלה והישרדות
22-24.5.23

בית מורשת יהדות בולגריה ביפו, איחוד עולי בולגריה, עמותת סלוודור, אגודת הידידות ישראל בולגריה, ועידת התביעות  מגרמניה, וקרן הרצלינה, מתכבדים להציג כנס בינלאומי בינתחומי בשיתוף יד ושם, מרכז דאהן בבר אילן, וסינמטק תל אביב: רדיפה ושיתוף פעולה, הצלה והישרדות: נקודות מבט חדשות על בולגריה והשואה לאחר 80 שנה

יום ב, 22 במאי – כנס בינלאומי – יד ושם, ירושלים
יום ג, 23 במאי –   כנס בינלאומי – מרכז דאהן – בר אילן
יום ד, 24 במאי – מרתון סרטים דוקומנטריים – סינמטק תל אביב

כרטיסים לסרט בעלות 25 ש"ח באמצעות קוד הנחה בולגריה25:

1. בחרו את הסרט הרצוי בקישור המצורף מטה
2. לחצו על לרכישה
3. סמנו מקומות באולם
4. במסך בו מופיע מחיר הכרטיס לחצו על בחרו סוג כרטיס ובחרו באפשרות קוד הטבה/שובר
5. הזינו את הקוד בולגריה25 והמחיר יתעדכן בהתאם להטבה
6. בכל שאלה ניתן לפנות למוקד שירות הלקוחות של סינמטק תל אביב 6876*

לחצו כאן לרכישת כרטיסים לסרטים באתר הסינמטק

09:30  ג׳אז בלקני – סרטו של ג׳קי קומפורטי – 76 דקות

ג׳אז בלקני מספר את סיפור החיים והמוזיקה של ניקו ניסימוב וחבריו היהודים מלהקת הג'אז הבולגרית "האופטימיסטים". הסרט מתאר את הצלחתם המטאורית כלהקה בסוף שנות ה- 30 בבולגריה. תחילתה של מלחמת העולם השנייה, כאשר בולגריה הצטרפה למדינות הציר, שינתה עבורם הכל. חוקים והגבלות על היהודים עצרו את ההופעות של הלהקה. כל חברי הלהקה היהודים גויסו למחנות לעבודת הכפייה כמו כל שאר הגברים היהודים, והקהילה כולה הייתה על סף הכחדה. ניקו נעצר על ידי הקומיסריון לענייני יהודים והועלה על משלוח שהיה מיועד למחנה המוות טרבלינקה. התערבותם של חבריו הבולגרים הצילה את חייו ברגע האחרון.

11:30 ספינת המעפילים סלבדור – סרטו של ניסים מוסק – 82 דקות

סיפורה הנשכח של ספינת המעפילים "סלבדור", שהפליגה מבולגריה לישראל ב1940- כשעל סיפונה 352 נוסעים, אך טבעה מול חופי טורקיה. מבין כל הנוסעים ששהו על הסיפון, רק 122 ניצלו. באמצעות חומרי ארכיון וראיונות עם ניצולים מגולל הבמאי, נסים מוסק, את סיפורה של האונייה "סלבדור" ואת סיפור ההעפלה של יהודי בולגריה, ומתעכב גם על האופן שבו התקבל האסון בקרב היישוב בארץ: התעלמות.

13:30 קרונות רכבת ריקים – פרופסור אדוארד גפני – 83 דקות

הסיפור המדהים של הישרדותם מזה של למעלה מ- 50,000 יהודים במלחמת העולם השנייה והרצח ההמוני של 11,393 יהודים מהשטחים ביוון ובמקדוניה שבשליטת בולגריה מזה. המזימה לרצוח את כל יהודי אירופה סומנה כ'סודית ביותר' אך הייתה פומבית. צילומי הרכבות הפכו את הפשע לגלוי. כשהעלילה נחשפה, קמו במחאה בולגרים משכבות רבות, מנהיגי כנסיות ומנהיגי פועלים, עורכי דין ורופאים. האם נסכן את חיינו כדי להציל מישהו? הבולגרים האמיצים האלה מעודדים אותנו לחשוב שאנחנו חייבים ויכולים לחולל שינוי.

15:30 האופטימיסטים – ג'קי קומפורטי – 81 דקות

סרט עטור פרסים על הנסיבות שהובילו להישרדותם החלקית של היהודים בממלכת בולגריה בתקופת השואה. "האופטימיסטים" (על שם להקת הג'אז שפעלה בבולגריה לפני המלחמה ואליה השתייכו חלק מהמרואיינים בסרט זה) הוא הסיפור הכמעט-לא-נודע אודות הישרדותם של יהודים בולגרים בידי נוצרים ומוסלמים. הסרט זכה בפרס השלום בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בברלין. בפרס הראשון בקטגוריה של סרט תיעודי על "החוויה היהודית" בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בירושלים, ובציון הסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים "חלומות ותקוות" בארה"ב.

17:00 אירוע נעילת הכנס: חיבוקים בבולגרית והקרנת בכורה עולמית של הסרט 'מונומנט לאהבה'

להרשמה ורכישת כרטיסים לאירוע הנעילה החגיגי התקשרו לטלפון 054-453-4157 (יפה) 

מנחה: ג׳קי קומפורטי

ברכות:

ד"ר ג׳קי וידל, יו"ר עמותת בית מורשת יהודי בולגריה

השגריר דוד כהן, יו״ר עמותת סלבדור

יצחק ליפובצקי, יו"ר האגודה לשיתוף ואחווה בין ישראל לבולגריה

ה"מ רומיאנה בצ'ברובה, שגרירת בולגריה בישראלמנחם

 מנחם ז. רוזנזפט: הפגנת ה-24 למאי נגד גירוש היהודים וסמליותה

18:00 –  הקרנת בכורה עולמית של הסרט 'מונומנט לאהבה' של ג׳קי קומפורטי

מונומנט לאהבה מתארת מסע שעשה ג'קי קומפורטי עם אמו, איקה קומפורטי עובדיה, במשך למעלה מ-25 שנה לחקור, לתעד ולחשוף את הנרטיב של העם היהודי בתקופת השואה בבולגריה. ככל שהמסע המשותף התקדם, הסיפור האישי של איקה הלך ונחשף. היא חלקה זיכרונות ותובנות. כשהיא מצאה את יומנה מזמן המלחמה נחשפו גם ציפיותיה, מחשבותיה ורגשותיה, כנערה צעירה, מול עולם שמתמוטט למול עיניה ומתדרדר למלחמה. עזרה ותמיכה מחברים סייעו לה בזמנים הקשים והאכזריים להתמודד עם הסכנות והאתגרים ולשרוד. סיפור של איקה הוא מניפסט אנטי-מלחמתי שמתעמת עם טוטליטריות ושנאת אדם ומציב מונומנט לאהבה.

"אהבה היא הכוח הגדול ביותר בעולם. 

זה חזק יותר מהדת, זה חזק מהכל. 

אם אתה אוהב, אתה אתה עושה.

אם אתה לא אוהב, שום דבר לא יקרה. 

באהבה מגדלים ילדים, באהבה קשר נוצר בין שני אנשים. 

באהבה אנחנו הופכים להורים לילדים.

באהבה אנחנו הופכים למורים לסטודנטים. 

כאשר אתה אוהב משהו, אתה עובד כל החיים ונותן. 

אתה לא נותן? אין חיים, אין יופי. בלי אהבה,

שום דבר לא קורה. נקודה”

– איקה קומפורטי עובדיה

20:00 -19:45 – שאלות ותשובות

כרטיסים בקופת הסינמטק קודש למימון הכנס: *6876

יום 2

לחצו כאן להרשמה ליום השני באוניברסיטת בר-אילן (עלות כרטיס 30 ש"ח)

9:30-10:00 התכנסות וכיבוד קל

 

12:00 – 10:00 מושב פתיחה

יו"ר: ד"ר שמעון אוחיון, מנהל מרכז דהאן, אוניברסיטת בר-אילן

ברכות:

פרופ' שמואל רפאל, דיקן הפקולטה למדעי היהדות, אוניברסיטת בר-אילן

מר אינו יצחק, יו"ר איחוד עולי בולגריה

ה"מ רומיאנה בצ'ברובה, שגרירת בולגריה בישראל

11:00 – 10:30 מנחם ז. רוזנזפט, יועץ משפטי וסגן נשיא של הקונגרס היהודי העולמי, ניו יורק

השואה בבולגריה מזווית ראיה יהודית-גלובלית

11:00-12:00 שולחן עגול: התיעוד הקיים והבלתי-קיים לחקר תולדות יהודי בולגריה בשואה.

מה עוד נמצא בארכיונים? שאלות בלתי פתורות על בולגריה והשואה, ואתגרי המחקר בעתיד

יו"ר: משה מוסק

מוקדש לזכרו של עמנואל "אמקו" מרגוליס

בהשתתפות:

● ג'קי קומפורטי, בלומינגטון, אינדיאנה: דברי פתיחה

● אנגל צ'ורפצ׳ייב ארכיונאי, יד ושם

● וניה גזנקו, ארכיון המדינה של בולגריה, סופיה

● נדז׳ה ראגארו, Science Po, פריז (השתתפות באמצעות זום)

 

12:00-12:30 הפסקת קפה

 

12:30-14:15 מושב שני: זיכרון, הנצחה ומורשת

המושב מוקדש לכבודו של פרופ' רוברט ארנוב, אונ' אינדיאנה, בלומינגטון

יו"ר: ד"ר יוסף שרביט

● לאה כהן, חוקרת עצמאית, עיתונאית ודיפלומטית, נוינבורג

80 שנים לרדיפת היהודים ולהצלתם בממלכת בולגריה: מגמות חדשות ברוויזיוניזם של השואה

● מייקל בירנבאום, חוקר שואה, סופר ומתכנן מוזיאונים, לוס אנג'לס

על תפקידם החינוכי של מוזיאוני שואה ולקחי לימוד השואה.

● יצחק ליפובצקי, יו"ר האגודה לשיתוף ואחווה בין ישראל לבולגריה, תל אביב

האנדרטאות להנצחת הישרדות יהודי בולגריה בשואה, בסופיה ובתל אביב

● רני יגר, מכון הרטמן, ירושלים

״הגדת השואה״ כאמצעי להפנמת זיכרון השואה בקרב יהודי בולגריה

 

14:15-14:45 הפסקת קפה

 

16:00 – 14:45 מושב שלישי: יזמות, הצלה והישרדות

יו"ר: אורה שורצוולד, אוניברסיטת בר-אילן

● אורלי מירון, אוניברסיטת בר אילן

רשתות עסקיות יהודיות בבלקן: יזמות אתנית על-לאומית

● משה עובדיה, המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט

רבני בולגריה ופועלם להצלת היהודים בתקופת השואה

● ג׳קי קומפורטי, במאי קולנוע וחוקר תיעודי של יהודי בולגריה, בלומינגטון אינדיאנה

סרט תיעודי: ההפגנה נגד גירוש יהודי סופיה ב-24 במאי 1943

 

16:30- 16:00 הפסקת קפה

 

16:30-18:00 מושב רביעי: הביטוי האמנותי והתרבותי לגורל יהודי בולגריה בימי השואה

מוקדש לזכרה של המשוררת חוה פנחס-כהן ז"ל

יו"ר: ג'קי וידל, יו"ר בית מורשת יהודי בולגריה, יפו

● מרתה אלדג'ם בלומפילד, סופרת חוקרת ואמנית, מישיגן

קולות משוחזרים: רישומים על יהודי בולגריה בשואה

● אדוארד מקגלין גפני, לוס אנג'לס

אתגר השחזור ההיסטורי והשיפוט האתי

● רינה שעשוע-חסון, האגודה לשיתוף ואחווה ישראל-בולגריה, תל אביב

המשורר והמנהיג הציוני היהודי-בולגרי סימצ'ו איסקוב

● השחקן אלברט כהן, תל אביב

קריאה משירתו של איסקוב

יום 1

09:30 התכנסות

 

10:00-10:30 מושב פתיחה: ברכות

יו״ר: פרופ' דן מכמן, ראש המכון הבינלאומי לחקר השואה, יד ושם ואונ' בר-אילן

מר דני דיין, יו"ר הנהלת יד ושם

ד״ר ג׳קי וידל, יו"ר עמותת בית מורשת יהדות בולגריה ביפו

 

10:30-12:30 מושב ראשון: החקיקה האנטי-יהודית והשפעותיה על חיי היהודים בממלכת בולגריה

יו״ר: פרופ' דינה פורת

● ד״ר שלמה שאלתיאל, יד יערי, ישראל

הגלוי והסמוי במניעים של המתנגדים למדיניות האנטי-יהודית של ממשל המלך בוריס ה-3

● מוטי כנרי חוקר עצמאי, גבעתיים

גירוש האזרחים הזרים מבולגריה

● זדרבקה קרסטבה, אוניברסיטת קלימנט אוכרידסקי, סופיה

היבט החקיקה במדיניות האנטי-יהודית של ממלכת בולגריה (1941-1944)

● סטיבן סייג׳ – חוקר עצמאי, רוקוויל, מרילנד

מחנות העבודה והגטאות בבולגריה

 

12:30-13:15 הפסקת צהריים

 

13:15-15:00 מושב שני: "הפתרון הסופי של בעיית היהודים" בממלכת בולגריה המאוחדת

המושב מוקדש לזכרו של חלוץ המחקר על השואה בבולגריה, פרופסור פרדריק צ׳רי ז״ל

יו״ר: אנג'ל צ'ורפצ'ייב, יד ושם ואונ' חיפה

● רומן אברמוב – המרכז למחקר מתקדם, סופיה.

בולגריה והשואה – מסלול מפוצל

● וסיליס ריצאלוס, אוניברסיטת דמוקריטוס, תראקיה, סלוניקי:

רדיפת יהודי יוון באזור הכיבוש הבולגרי ביוון (1941-1943): המקרה של דראמה.

● סוזנה חזן, המוזיאון היהודי, אוגסבורג (השתתפות בזום)

אתגרי הכנת החלק על בולגריה בכרך 13 של סדרת התיעוד הגרמנית:

"הרדיפה והרצח של יהודי אירופה על ידי גרמניה הנאצית 1933-45".

 

15:00-15:30 הפסקת קפה

 

17:15 – 15:30 מושב שלישי: בולגריה והשואה: היסטוריה, זיכרון, ייצוג

יו״ר: משה מוסק, בית מורשת יהדות בולגריה

 דן מכמן, המכון הבינ"ל לחקר השואה, יד ושם ואונ' בר-אילן

חקר בולגריה והשואה: ההקשר הרחב

● נאדז' ראגארו – Science Po, פריז

תרומתם של המשפטים בבולגריה בתום מלחה"ע השנייה לתיעוד גורלם של היהודים (השתתפות זום)

● ג׳קי קומפורטי – חוקר ומתעד קולנועי, בלומינגטון, אינדיאנה

הנרטיב הגנוב של יהודי בולגריה והשואה

שולחן עגול בהנחיית יו"ר המושב:

נסיבות הישרדותם של יהודי בולגריה – פולמוסים מחקריים וזכרוניים

בהשתתפות: שלמה שאלתיאל, מוטי כנרי, ג'קי קומפורטי, דן מכמן, לאה כהן.

התנדבו

התנדבו לעבודה בבית המורשת.

זוהי הזדמנות לעזור לנו להנחיל את נכסי התרבות והזיכרון הקולקטיבי
של הקהילה היהודית בולגרית בארץ ובעולם.

אנו זקוקים לכישרונות מכל הסוגים.

תרמו לנו

אנחנו בעמותת בית מורשת יהדות בולגריה ביפו עושים מאמצים אדירים על מנת לשמר את נכסי התרבות, החומר והרוח של יהדות בולגריה.

נודה לכול תרומה שתוכלו לתרום בכדי לסייע לנו בשליחות זו.