fbpx
צילום: באדיבות אוסף קומפורטי על יהדות בולגריה

מדוע בתקופת השואה רק בבולגריה יכלה לשרוד קהילה יהודית שלמה?

הגורמים העיקריים שפעלו להצלת יהודי בולגריה במלה"ע ה-2: ראשי פרקים להרצאה בכנס "גיבץ' בולגרי", שהתקיים במרכז המוזיקה ביפו, ע"י הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו, ב-25.3.2018

רוב העובדות ההיסטריות על הצלת יהודי בולגריה ידועות היום הן להיסטוריונים והן לציבור הרחב. יש אמנם הבדלים מסוימים בקשר לפרשנות של העובדות ולהדגשים השונים אך יש קונצנזוס די רחב לגבי מרבית העובדות והפרשנות. אני לא מתכוון לחזור ולספר כאן את הנרטיב הידוע ולא לפרט את ההבדלים בין הגישות השונות לגבי "מי הציל את יהודי בולגריה?" אלא לבחון את הנושא מהיבט חדש ומקורי יותר. זהו היבט היסטורי-סוציולוגי שמביא מסקנה בלתי נמנעת והיא שבניתוח נסיבות ההצלה מסתבר שיהודי בולגריה תרמו אולי יותר מכל גורם חיצוני אחר להצלתם. להוכחת הגרסה הזאת יש לי נימוקים רבים, אבל במסגרת הזמן שעומד כאן לרשותי אסתפק בלא יותר מעשרה:

1. בולגריה בת ברית של גרמניה. העובדה הראשונה ואולי החשובה ביותר היא שבולגריה שלא כמו יוון, יוגוסלביה, רוסיה, פולין, צרפת, צ'כוסלובקיה ומדינות אחרות באירופה, לא נכבשה על ידי גרמניה אלא הייתה בת ברית שלה. בעניין זה יש לתת קרדיט למלך בוריס, שמהסיבות שלו ולבטח לא מתוך הרצון להציל את יהודי בולגריה, כרת ברית עם גרמניה. גורלם  של היהודים בכל הארצות שנכבשו עלי ידי גרמניה היה מתחילתו גרוע הרבה יותר. ברבות מהן, יחידות החיסול של הס.ס. ה'זונדרקומנדו' באו בעקבות הצבא הכובש ועסקו בחיסול הקהילות היהודיות באזורים שנכבשו.

2. אחוז נמוך באוכלוסייה. עובדה סוציולוגית שנייה, היא שיהודי בולגריה היו אחוז קטן מאד מתוך האוכלוסייה הכללית של המדינה 0,85, בראשית המלחמה. עובדה זו מצביעה על כך שיהודי בולגריה לא היוו איום דמוגרפי, כמו במרבית מדינות מזרח אירופה, שבה אחוז היהודים  הגיע ל-3 ועד 5 אחוז ובפולין ל-10 אחוז.

3. אופי לאומי ומנטאליות עממית מתונה. עובדה סוציולוגית נוספת היא האופי הלאומי והמנטאליות של העם הבולגרי. אחרי 500 שנות עבדות של השלטון העות'מאני לא היו הבולגרים עם מיליטנטי, לאומני ומדכא מיעוטים. להיפך, היה זה עם מתון, שקט וסובלני כלפי כל המיעוטים  שחיו בבולגריה: טורקים, יהודים, ארמנים, צוענים ואלבנים.

4. מודעות חזקה לא להתבלט. למרות שליהודים היו מנהגים אחרים ומסורות דתיות ותרבותיות שונות מהבולגרים, הם היו זהירים שלא להבליט אותם. הם השתדלו ככל האפשר להידמות לבולגרים בלבוש, בשפה ובמראה החיצוני. שלא כאחיהם האשכנזים שחיו בארצות מזרח אירופה, הם לא הסתגרו בגטאות, לא היו להם מלבושים ושפה שבלטה בשונותה ורובם ידעו לדבר בולגרית טובה, לא פחות מהבולגרים עצמם. עם זאת היו מעט מאד מקרים של נישואי תערובת בקרבם, גורם שיכול היה לעורר קנאה ושנאה כפי שזה קרה במדינות מרכז אירופה.

5. השתלבות בחברה ונאמנות למולדת. היהודים השתדלו להשתלב בחברה הבולגרית. הם הלכו לבתי ספר בולגרים, למדו בכל הפקולטות באוניברסיטה יחד עם הבולגרים, שרתו בצבא והגיעו לקצונה, באחוז יותר גבוה ממספרם היחסי באוכלוסייה. יותר מזה, היהודים היו פטריוטים בולגרים בולטים, שהתנדבו ליחידות לוחמות ומספר הנופלים ביניהם ומקבלי עיטורי הגבורה, בשתי מלחמות הבלקן ובמלחמת העולם הראשונה, היה אף גבוה משיעורם באוכלוסייה.  

6. פרופיל נמוך בפוליטיקה ובעמדות המעוררות יריבות ושנאה. למרות זאת, הם השתדלו לא להיות מעורבים מדי בחברה הבולגרית, בעיקר לא בעמדות קונטרברסאליות, של חילוקי דעות ואנטגוניזם. הם שמרו על פרופיל נמוך ולא נכנסו לפוליטיקה. חוץ ממקרה בודד אחד, לא היה חבר פרלמנט יהודי. אפילו לא היו נציגים נבחרים בולטים לרשויות המקומיות, כדי לא ליצור מחלוקות אפשריות. לא היו ביניהם מנהיגים מהפכנים וקומוניסטים מפורסמים כמו: ברוסיה, לפני המהפכה ואחריה, בגרמניה, באוסטריה, בצרפת, ואפילו בפולין, בהונגריה ובצ'כוסלובקיה. 

7. לא היו ביניהם בעלי הון גדולים ונצלנים. לא היו בין היהודים בעלי בתי חרושת או רשתות מסחר גדולות, כמו שהיו ליהודים ברוסיה, בפולין ובמרכז אירופה, שניצלו את העובדים ויצרו שנאה על רקע כלכלי, חברתי ופוליטי. אף לא הרבה עשירים מופלגים מעוררי קנאה. להיפך, רבים מהם הלכו למקצעות הומניטאריים שעוזרים לחברה כגון: רופאים, רוקחים, לבורנטים, מורים ועובדי רווחה.

8. הכנסייה הפרבוסלאבית : גורם משמעותי מאד שתרם תרומה חשובה להצלת היהודים הייתה הכנסייה הבולגרית הפרבוסלאבית, שהיה לה מעמד יוקרתי גבוה בחברה הבולגרית. הכנסייה הייתה  סובלנית והומאנית כלפי היהודים, השפיעה מאד על דעת הקהל הבולגרית ונאבקה בנחישות נגד רדיפתם. זאת לעומת הכנסייה הקתולית, הפרוטסטנטית ואפילו הכנסיות הפרבוסלאביות במזרח אירופה, שלא סייעו רבות ליהודים.

9. החוקה הבולגרית הליברלית. סיבה פוליטית ומשפטית נוספת שתרמה רבות למאבק נגד רדיפות היהודים הייתה 'חוקת טרנובו' הליברלית. חוקה שנתנה שוויון אזרחי מלא  ושוויון זכויות לכל המיעוטים האתניים בבולגריה. בהסתמך על החוקה הזאת יצאו החוגים הפוליטיים הליברלים והאינטליגנציה הפרופסיונאלית: ארגוני הסופרים והמשוררים, הרופאים, עורכי דין ואחרים במחאות נגד אפליית היהודים לרעה, גזילת זכויותיהם האזרחיות והכוונה לגרשם מחוץ לגבולות בולגריה.

10. מחאת חברי הפרלמנט בראשות פשב. סיבה עשירית ואחרונה הנובעת מכל הסיבות שנמנו עד כה, הייתה התגייסותם האמיצה והנחרצת של סגן יו"ר הפרלמנט, דימיטר פשב  ועמיתיו, נגד הכוונה לשילוח יהודי בולגריה להשמדה. לולא הסיבות שפורטו לעיל, פשב וחבריו לא היו מסוגלים, בזמן הקצר שנותר עד לגירוש, ליזום ההתנגדות תקיפה כזאת למזימת הממשלה להביא לסופם הטרגי של יהודי בולגריה. יוזמה שהצליחה מעבר לכל הציפיות.

אהבתם את המאמר?

שתפו ב-Facebook
שתפו ב-Twitter
שתפו ב-Linkedin
שתפו ב-Pinterest

כתיבת תגובה

HebrewEnglishBulgarian

שלחו לנו הודעה

הרשמה לכנס בנושא רדיפה ושיתוף פעולה, הצלה והישרדות
22-24.5.23

בית מורשת יהדות בולגריה ביפו, איחוד עולי בולגריה, עמותת סלוודור, אגודת הידידות ישראל בולגריה, ועידת התביעות  מגרמניה, וקרן הרצלינה, מתכבדים להציג כנס בינלאומי בינתחומי בשיתוף יד ושם, מרכז דאהן בבר אילן, וסינמטק תל אביב: רדיפה ושיתוף פעולה, הצלה והישרדות: נקודות מבט חדשות על בולגריה והשואה לאחר 80 שנה

יום ב, 22 במאי – כנס בינלאומי – יד ושם, ירושלים
יום ג, 23 במאי –   כנס בינלאומי – מרכז דאהן – בר אילן
יום ד, 24 במאי – מרתון סרטים דוקומנטריים – סינמטק תל אביב

כרטיסים לסרט בעלות 25 ש"ח באמצעות קוד הנחה בולגריה25:

1. בחרו את הסרט הרצוי בקישור המצורף מטה
2. לחצו על לרכישה
3. סמנו מקומות באולם
4. במסך בו מופיע מחיר הכרטיס לחצו על בחרו סוג כרטיס ובחרו באפשרות קוד הטבה/שובר
5. הזינו את הקוד בולגריה25 והמחיר יתעדכן בהתאם להטבה
6. בכל שאלה ניתן לפנות למוקד שירות הלקוחות של סינמטק תל אביב 6876*

לחצו כאן לרכישת כרטיסים לסרטים באתר הסינמטק

09:30  ג׳אז בלקני – סרטו של ג׳קי קומפורטי – 76 דקות

ג׳אז בלקני מספר את סיפור החיים והמוזיקה של ניקו ניסימוב וחבריו היהודים מלהקת הג'אז הבולגרית "האופטימיסטים". הסרט מתאר את הצלחתם המטאורית כלהקה בסוף שנות ה- 30 בבולגריה. תחילתה של מלחמת העולם השנייה, כאשר בולגריה הצטרפה למדינות הציר, שינתה עבורם הכל. חוקים והגבלות על היהודים עצרו את ההופעות של הלהקה. כל חברי הלהקה היהודים גויסו למחנות לעבודת הכפייה כמו כל שאר הגברים היהודים, והקהילה כולה הייתה על סף הכחדה. ניקו נעצר על ידי הקומיסריון לענייני יהודים והועלה על משלוח שהיה מיועד למחנה המוות טרבלינקה. התערבותם של חבריו הבולגרים הצילה את חייו ברגע האחרון.

11:30 ספינת המעפילים סלבדור – סרטו של ניסים מוסק – 82 דקות

סיפורה הנשכח של ספינת המעפילים "סלבדור", שהפליגה מבולגריה לישראל ב1940- כשעל סיפונה 352 נוסעים, אך טבעה מול חופי טורקיה. מבין כל הנוסעים ששהו על הסיפון, רק 122 ניצלו. באמצעות חומרי ארכיון וראיונות עם ניצולים מגולל הבמאי, נסים מוסק, את סיפורה של האונייה "סלבדור" ואת סיפור ההעפלה של יהודי בולגריה, ומתעכב גם על האופן שבו התקבל האסון בקרב היישוב בארץ: התעלמות.

13:30 קרונות רכבת ריקים – פרופסור אדוארד גפני – 83 דקות

הסיפור המדהים של הישרדותם מזה של למעלה מ- 50,000 יהודים במלחמת העולם השנייה והרצח ההמוני של 11,393 יהודים מהשטחים ביוון ובמקדוניה שבשליטת בולגריה מזה. המזימה לרצוח את כל יהודי אירופה סומנה כ'סודית ביותר' אך הייתה פומבית. צילומי הרכבות הפכו את הפשע לגלוי. כשהעלילה נחשפה, קמו במחאה בולגרים משכבות רבות, מנהיגי כנסיות ומנהיגי פועלים, עורכי דין ורופאים. האם נסכן את חיינו כדי להציל מישהו? הבולגרים האמיצים האלה מעודדים אותנו לחשוב שאנחנו חייבים ויכולים לחולל שינוי.

15:30 האופטימיסטים – ג'קי קומפורטי – 81 דקות

סרט עטור פרסים על הנסיבות שהובילו להישרדותם החלקית של היהודים בממלכת בולגריה בתקופת השואה. "האופטימיסטים" (על שם להקת הג'אז שפעלה בבולגריה לפני המלחמה ואליה השתייכו חלק מהמרואיינים בסרט זה) הוא הסיפור הכמעט-לא-נודע אודות הישרדותם של יהודים בולגרים בידי נוצרים ומוסלמים. הסרט זכה בפרס השלום בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בברלין. בפרס הראשון בקטגוריה של סרט תיעודי על "החוויה היהודית" בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בירושלים, ובציון הסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים "חלומות ותקוות" בארה"ב.

17:00 אירוע נעילת הכנס: חיבוקים בבולגרית והקרנת בכורה עולמית של הסרט 'מונומנט לאהבה'

להרשמה ורכישת כרטיסים לאירוע הנעילה החגיגי התקשרו לטלפון 054-453-4157 (יפה) 

מנחה: ג׳קי קומפורטי

ברכות:

ד"ר ג׳קי וידל, יו"ר עמותת בית מורשת יהודי בולגריה

השגריר דוד כהן, יו״ר עמותת סלבדור

יצחק ליפובצקי, יו"ר האגודה לשיתוף ואחווה בין ישראל לבולגריה

ה"מ רומיאנה בצ'ברובה, שגרירת בולגריה בישראלמנחם

 מנחם ז. רוזנזפט: הפגנת ה-24 למאי נגד גירוש היהודים וסמליותה

18:00 –  הקרנת בכורה עולמית של הסרט 'מונומנט לאהבה' של ג׳קי קומפורטי

מונומנט לאהבה מתארת מסע שעשה ג'קי קומפורטי עם אמו, איקה קומפורטי עובדיה, במשך למעלה מ-25 שנה לחקור, לתעד ולחשוף את הנרטיב של העם היהודי בתקופת השואה בבולגריה. ככל שהמסע המשותף התקדם, הסיפור האישי של איקה הלך ונחשף. היא חלקה זיכרונות ותובנות. כשהיא מצאה את יומנה מזמן המלחמה נחשפו גם ציפיותיה, מחשבותיה ורגשותיה, כנערה צעירה, מול עולם שמתמוטט למול עיניה ומתדרדר למלחמה. עזרה ותמיכה מחברים סייעו לה בזמנים הקשים והאכזריים להתמודד עם הסכנות והאתגרים ולשרוד. סיפור של איקה הוא מניפסט אנטי-מלחמתי שמתעמת עם טוטליטריות ושנאת אדם ומציב מונומנט לאהבה.

"אהבה היא הכוח הגדול ביותר בעולם. 

זה חזק יותר מהדת, זה חזק מהכל. 

אם אתה אוהב, אתה אתה עושה.

אם אתה לא אוהב, שום דבר לא יקרה. 

באהבה מגדלים ילדים, באהבה קשר נוצר בין שני אנשים. 

באהבה אנחנו הופכים להורים לילדים.

באהבה אנחנו הופכים למורים לסטודנטים. 

כאשר אתה אוהב משהו, אתה עובד כל החיים ונותן. 

אתה לא נותן? אין חיים, אין יופי. בלי אהבה,

שום דבר לא קורה. נקודה”

– איקה קומפורטי עובדיה

20:00 -19:45 – שאלות ותשובות

כרטיסים בקופת הסינמטק קודש למימון הכנס: *6876

יום 2

לחצו כאן להרשמה ליום השני באוניברסיטת בר-אילן (עלות כרטיס 30 ש"ח)

9:30-10:00 התכנסות וכיבוד קל

 

12:00 – 10:00 מושב פתיחה

יו"ר: ד"ר שמעון אוחיון, מנהל מרכז דהאן, אוניברסיטת בר-אילן

ברכות:

פרופ' שמואל רפאל, דיקן הפקולטה למדעי היהדות, אוניברסיטת בר-אילן

מר אינו יצחק, יו"ר איחוד עולי בולגריה

ה"מ רומיאנה בצ'ברובה, שגרירת בולגריה בישראל

11:00 – 10:30 מנחם ז. רוזנזפט, יועץ משפטי וסגן נשיא של הקונגרס היהודי העולמי, ניו יורק

השואה בבולגריה מזווית ראיה יהודית-גלובלית

11:00-12:00 שולחן עגול: התיעוד הקיים והבלתי-קיים לחקר תולדות יהודי בולגריה בשואה.

מה עוד נמצא בארכיונים? שאלות בלתי פתורות על בולגריה והשואה, ואתגרי המחקר בעתיד

יו"ר: משה מוסק

מוקדש לזכרו של עמנואל "אמקו" מרגוליס

בהשתתפות:

● ג'קי קומפורטי, בלומינגטון, אינדיאנה: דברי פתיחה

● אנגל צ'ורפצ׳ייב ארכיונאי, יד ושם

● וניה גזנקו, ארכיון המדינה של בולגריה, סופיה

● נדז׳ה ראגארו, Science Po, פריז (השתתפות באמצעות זום)

 

12:00-12:30 הפסקת קפה

 

12:30-14:15 מושב שני: זיכרון, הנצחה ומורשת

המושב מוקדש לכבודו של פרופ' רוברט ארנוב, אונ' אינדיאנה, בלומינגטון

יו"ר: ד"ר יוסף שרביט

● לאה כהן, חוקרת עצמאית, עיתונאית ודיפלומטית, נוינבורג

80 שנים לרדיפת היהודים ולהצלתם בממלכת בולגריה: מגמות חדשות ברוויזיוניזם של השואה

● מייקל בירנבאום, חוקר שואה, סופר ומתכנן מוזיאונים, לוס אנג'לס

על תפקידם החינוכי של מוזיאוני שואה ולקחי לימוד השואה.

● יצחק ליפובצקי, יו"ר האגודה לשיתוף ואחווה בין ישראל לבולגריה, תל אביב

האנדרטאות להנצחת הישרדות יהודי בולגריה בשואה, בסופיה ובתל אביב

● רני יגר, מכון הרטמן, ירושלים

״הגדת השואה״ כאמצעי להפנמת זיכרון השואה בקרב יהודי בולגריה

 

14:15-14:45 הפסקת קפה

 

16:00 – 14:45 מושב שלישי: יזמות, הצלה והישרדות

יו"ר: אורה שורצוולד, אוניברסיטת בר-אילן

● אורלי מירון, אוניברסיטת בר אילן

רשתות עסקיות יהודיות בבלקן: יזמות אתנית על-לאומית

● משה עובדיה, המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט

רבני בולגריה ופועלם להצלת היהודים בתקופת השואה

● ג׳קי קומפורטי, במאי קולנוע וחוקר תיעודי של יהודי בולגריה, בלומינגטון אינדיאנה

סרט תיעודי: ההפגנה נגד גירוש יהודי סופיה ב-24 במאי 1943

 

16:30- 16:00 הפסקת קפה

 

16:30-18:00 מושב רביעי: הביטוי האמנותי והתרבותי לגורל יהודי בולגריה בימי השואה

מוקדש לזכרה של המשוררת חוה פנחס-כהן ז"ל

יו"ר: ג'קי וידל, יו"ר בית מורשת יהודי בולגריה, יפו

● מרתה אלדג'ם בלומפילד, סופרת חוקרת ואמנית, מישיגן

קולות משוחזרים: רישומים על יהודי בולגריה בשואה

● אדוארד מקגלין גפני, לוס אנג'לס

אתגר השחזור ההיסטורי והשיפוט האתי

● רינה שעשוע-חסון, האגודה לשיתוף ואחווה ישראל-בולגריה, תל אביב

המשורר והמנהיג הציוני היהודי-בולגרי סימצ'ו איסקוב

● השחקן אלברט כהן, תל אביב

קריאה משירתו של איסקוב

יום 1

09:30 התכנסות

 

10:00-10:30 מושב פתיחה: ברכות

יו״ר: פרופ' דן מכמן, ראש המכון הבינלאומי לחקר השואה, יד ושם ואונ' בר-אילן

מר דני דיין, יו"ר הנהלת יד ושם

ד״ר ג׳קי וידל, יו"ר עמותת בית מורשת יהדות בולגריה ביפו

 

10:30-12:30 מושב ראשון: החקיקה האנטי-יהודית והשפעותיה על חיי היהודים בממלכת בולגריה

יו״ר: פרופ' דינה פורת

● ד״ר שלמה שאלתיאל, יד יערי, ישראל

הגלוי והסמוי במניעים של המתנגדים למדיניות האנטי-יהודית של ממשל המלך בוריס ה-3

● מוטי כנרי חוקר עצמאי, גבעתיים

גירוש האזרחים הזרים מבולגריה

● זדרבקה קרסטבה, אוניברסיטת קלימנט אוכרידסקי, סופיה

היבט החקיקה במדיניות האנטי-יהודית של ממלכת בולגריה (1941-1944)

● סטיבן סייג׳ – חוקר עצמאי, רוקוויל, מרילנד

מחנות העבודה והגטאות בבולגריה

 

12:30-13:15 הפסקת צהריים

 

13:15-15:00 מושב שני: "הפתרון הסופי של בעיית היהודים" בממלכת בולגריה המאוחדת

המושב מוקדש לזכרו של חלוץ המחקר על השואה בבולגריה, פרופסור פרדריק צ׳רי ז״ל

יו״ר: אנג'ל צ'ורפצ'ייב, יד ושם ואונ' חיפה

● רומן אברמוב – המרכז למחקר מתקדם, סופיה.

בולגריה והשואה – מסלול מפוצל

● וסיליס ריצאלוס, אוניברסיטת דמוקריטוס, תראקיה, סלוניקי:

רדיפת יהודי יוון באזור הכיבוש הבולגרי ביוון (1941-1943): המקרה של דראמה.

● סוזנה חזן, המוזיאון היהודי, אוגסבורג (השתתפות בזום)

אתגרי הכנת החלק על בולגריה בכרך 13 של סדרת התיעוד הגרמנית:

"הרדיפה והרצח של יהודי אירופה על ידי גרמניה הנאצית 1933-45".

 

15:00-15:30 הפסקת קפה

 

17:15 – 15:30 מושב שלישי: בולגריה והשואה: היסטוריה, זיכרון, ייצוג

יו״ר: משה מוסק, בית מורשת יהדות בולגריה

 דן מכמן, המכון הבינ"ל לחקר השואה, יד ושם ואונ' בר-אילן

חקר בולגריה והשואה: ההקשר הרחב

● נאדז' ראגארו – Science Po, פריז

תרומתם של המשפטים בבולגריה בתום מלחה"ע השנייה לתיעוד גורלם של היהודים (השתתפות זום)

● ג׳קי קומפורטי – חוקר ומתעד קולנועי, בלומינגטון, אינדיאנה

הנרטיב הגנוב של יהודי בולגריה והשואה

שולחן עגול בהנחיית יו"ר המושב:

נסיבות הישרדותם של יהודי בולגריה – פולמוסים מחקריים וזכרוניים

בהשתתפות: שלמה שאלתיאל, מוטי כנרי, ג'קי קומפורטי, דן מכמן, לאה כהן.

התנדבו

התנדבו לעבודה בבית המורשת.

זוהי הזדמנות לעזור לנו להנחיל את נכסי התרבות והזיכרון הקולקטיבי
של הקהילה היהודית בולגרית בארץ ובעולם.

אנו זקוקים לכישרונות מכל הסוגים.

תרמו לנו

אנחנו בעמותת בית מורשת יהדות בולגריה ביפו עושים מאמצים אדירים על מנת לשמר את נכסי התרבות, החומר והרוח של יהדות בולגריה.

נודה לכול תרומה שתוכלו לתרום בכדי לסייע לנו בשליחות זו.