fbpx
צילום: באדיבות אוסף קומפורטי על יהדות בולגריה

"קן ישראל" – היחס של נשים יהודיות-בולגריות כלפי מדינת ישראל

נשים יהודיות בבולגריה מתראיינות על הנושא: מה מהווה בשבילן מדינת ישראל

המאמר מבוסס על עשרה ראיונות עם נשים יהודיות-בולגריות שנערכו בסופיה, בולגריה, בקיץ 2005. הראיונות התקיימו בבית האבות היהודי בסופיה בו מתגוררות כל הנשים למעט ד"ר סופי ששון. הראיונות התקיימו במסגרת משלחת סטודנטים מטעם מרכז שז"ר לתיעוד מורשת יהודית בתפוצות.

המרואיינות הן נשים מבוגרות, בשנות השבעים והשמונים לחייהן. תוכן הראיונות עשיר ומגוון; הנשים מספרות את סיפור חייהן ומחוות דעה בנושאים של זהות יהודית, דת ומסורת, ויחס כלפי מדינת ישראל, כמו גם בנושאים אישיים כגון חיי המשפחה ושאלות של סיפוק ומשמעות בחיים. המאמר מתמקד ביחס של נשים אלה כלפי מדינת ישראל.

          ברצוני להודות לכל הנשים שהתראיינו: אסתר יוסף קאלו, אסתר ניסים בכר, בינקה כהן, בינקה לזרוב, מריה דניאלובה, ד"ר מתי אלבוחירה, מתילדה יוסף לוי, נילי כהן, ד"ר סופי דנון ורשל ניסים שורף על ששתפו בתובנותיהן ועל הכנסת האורחים החמה.

אסתר יוסף קאלו: "לפעמים אני מסתכלת בתנ"ך כדי להיזכר בשירי דויד. יש משהו על היהודים בבבל, 'על נהרות בבל שם ישבנו גם בכינו בזכרנו את ציון… שירו לנו משירי ציון. איך נשיר את שיר ה' על אדמת נכר. אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני תדבק לשוני לחכי אם לא אזכרכי…' ומזמן לזמן נעים להיזכר בדברים האלה…"

          אסתר ציטטה במהלך הראיון שורות אלה מתוך מזמור תהילים קל"ז, שעוסק, בין השאר, בשאלה האם ניתן לשיר את שירת ציון בגולה. גולי בבל עונים לשוביהם שאין ביכולתם לשיר משירי ציון על אדמת נכר, אך הם מיד ממשיכים בשירת כיסופים לירושלים "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני", וכך הופך מזמור זה לאחד משירי ההלל היפים לציון, אשר כמוהו יכול היה להתהוות רק בנכר.

          שירת ציון מן הנכר היא נושא המאמר, בו אביא מדברי הנשים היהודיות-בולגריות אודות ארץ ישראל ומדינת ישראל, בהם ניכרת אהבתן לארץ. אהבה זו התפתחה בתנאים הספציפיים של הזמן והמקום בו חיות הנשים, ואופייה הייחודי קשור בתנאים אלה. אנסה להאיר כמה מן הגורמים המשפיעים על יחס הנשים כלפי מדינת ישראל, ביניהם: הריחוק הגיאוגרפי מהארץ, יחסן כלפי בולגריה מולדתן וכלפי העם הבולגרי, ההיסטוריה האישית והלאומית של הנשים ויחסן אל המסורת היהודית.

          כישראלית, הראיונות אפשרו לי להתבונן במדינת ישראל מזווית ראיה אחרת. ישנה חשיבות רבה בהרחבה של התפיסה הישראלית את מדינת ישראל כך שתכלול נקודות מבט רבות יותר, ובהגברת המודעות לתפקיד אותו ממלאת מדינת ישראל עבור יהודים החיים מחוצה לה.

"[זוהי] מדינה שהפכה את המדבר לגן עדן…" (אסתר יוסף קאלו)

"אני חושבת שהיהודים בישראל הם נס, לשתול עצים ודשא במדברות… בישראל הם הצליחו ליצור גן עדן וליצור מהמדבר גן פורח" (ביאנקה כהן)

"עבודת אדמה הם עובדים בבוקר ובערב הם נאספים" (אסתר יוסף קאלו)

"אני אוהבת את הדרך בה הישראלים עובדים ועושים את המדינה מושלמת" (ביאנקה כהן)

"כולם שם פאטריוטים, כל הבנות רוצות להיות חיילות, כולם רוצים לעזור, אני מתפעלת מכולם שם בגלל שאני רואה בכולם שהם חולמים על המדינה שלהם… בישראל אני לא ראיתי בן אדם שהוא לא אידיאליסט" (מריה דניאלובה).

          עבור הנשים המתגוררות בבולגריה ישראל קיימת בראש ובראשונה בתוך מרחב התודעה. מהדימויים בהן בוחרות הנשים לתאר את הארץ ניכר כי הן עושות שימוש בחירות המתלווה לריחוק הפיסי; תפיסתן את הארץ מנותקת ממגבלות הזמן העכשווי והמקום הגיאוגרפי. ארץ ישראל שבעיני רוחן משמרת עדיין מאפיינים של התקופה החלוצית. דימוי הארץ לגן עדן, הקיים לא כמקום אלא כסמל למקום אידיאלי ראשוני אליו האדם כמה, ממחיש את חשיבותה של ארץ ישראל עבורן כסמל לא פחות מאשר כמקום.

מרבית יהודי בולגריה, כ-39,000 במספר, עלו לארץ ישראל בגל העלייה הגדול בשנים 1948-50, ועוד כאלפיים איש עלו בשנת 1989, בתום התקופה הקומוניסטית. כיום מונה הקהילה היהודית בבולגריה כשלושת אלפים איש. הנשים המרואיינות הן יוצאות דופן בקרב בני דורן בכך שנשארו בבולגריה ולא עלו לארץ ישראל.

          נסיבות החיים של חלק מהנשים המרואיינות לא אפשרו להן לעלות לארץ. על אף רצון חזק לעלות לישראל, חלקן בחרו להישאר בבולגריה ולטפל בבני משפחה שסבלו ממצב בריאותי וכלכלי קשה לאחר המלחמה. ניכר מדברי הנשים כי עד היום הן מצרות על כך,

"אני בהנאה גדולה הייתי נוסעת לשם אבל עכשיו אני כבר לא יכולה לנסוע. כשהייתי בבית הספר התיכון אמא שלי אמרה לי 'אם תסיימי בהצטיינות תסעי לדוד מואיז בישראל'. אני סיימתי בהצטיינות אבל כבר התחילה המלחמה ואז כבר לא יכולתי לנסוע" (נילי כהן).

"בשנת ארבעים ושמונה המצב במשפחה שלנו היה קשה מאוד. אבא שלי היה חולה ואמא שלי אף פעם לא עבדה והאחים שלי היו במחנות, ואני, כשהיתה העלייה הגדולה לארץ אני לא יכולתי לעלות… זהו. אחר כך כבר אי אפשר היה לנסוע [בתקופה הקומוניסטית], אז היה אסור כבר לנסוע, עכשיו לפני כמה שנים התירו לנסוע אבל אני כבר זקנה ואין לי איך לחיות בארץ" (ד"ר מתי אלבוחירה).

"אני נישאתי… גם בעלי היה יהודי דתי, אבל הוא לא יכל לעזוב בגלל שהאחיות החולות שלו היו כאן. נשארנו לטפל באחיות" (רשל ניסים שורף).

עם זאת, מרבית הנשים המרואיינות נשארו בבולגריה לא מכורח נסיבות אלא מתוך בחירה. תחושת שייכות ואהבה כלפי בולגריה לצד אמונה בערכים הומניסטיים אוניברסליים הכריעו בבחירתן של נשים אלה שלא לעלות לישראל.

"פה אנחנו מרגישים בבית… אני בעצמי כמה שאני יהודיה ככה אני גם בולגרית" (מריה דניאלובה).

"אני גרה פה 82 שנה… זאת המדינה שלנו" (ביאנקה לזרוב).

על שאלתי מדוע לא עלתה לישראל, ביאנקה כהן עונה: "אני פשוט, אני אוהבת את בולגריה, הטבע, האנשים. כל החיים שלי קשורים לבולגריה. אני הייתי בישראל חודשיים. אני מאוד התעניינתי בהיסטוריה של ישראל, אני הלכתי מחיפה לתל אביב, ראיתי הרים לבנים, והאויר, את יודעת, מאוד לח. ומנתניה אני הלכתי לחיפה. כל התיק של התרטב, ואני חשבתי זה לא טוב, תראי כמה שנים הם נותנים כל כך הרבה מעצמם ועדיין המדינה היא לא כמו בולגריה".

          רגשות החיבה והשייכות כלפי בולגריה חזקים במיוחד בקרב נשים שהיו פעילות בתנועת המחתרת בתקופת המלחמה. ניכר מדבריהן כי הפעילות המשותפת נגד האויב הפאשיסטי יצרה רגשות אחווה כלפי העם הבולגרי, ותרומתן למאמץ לשחרור בולגריה חיזקה בהן את תחושת השייכות לארץ זו.

          במהלך המלחמה אסתר ישבה שנתיים בכלא על פעילות מחתרתית. לשאלתי, מה לדעתה הדבר המשמעותי ביותר שעשתה בחייה, אסתר עונה: "הדבר הראשון, שהשתתפתי בתנועה הפרטיזנית… אני עבדתי במאבק, בהתנגדות, אני הייתי בתנועה הקומוניסטית. פה הצלחתי לעשות משהו למדינה הזאת ולתרום משהו. כמעט קיבלתי עונש מוות אבל כולם התייחסו אליי בצורה מאוד אנושית. בבית הכלא חייתי עם בולגרים… חיינו שם כמו אחיות, כמו חברות, וכל זה יצר אהבה לאנשים האלה ולמדינה הזאת."

בינקה כהן, שגם היתה פעילה במחתרת, אומרת: "אני מרגישה בולגריה… כל מה שאני תרמתי לבולגריה שווה למה שנתנו הבולגרים. אני לא מבדילה את עצמי."

אך על אף החיבה של הנשים כלפי ארץ מולדתן, ועל אף מידה גבוהה של השתלבות חברתית, בכל זאת הן מרגישות יוצאות דופן כיהודיות בתוך החברה הבולגרית. מקור השוני כפול, והוא נובע הן מהמסורת והתרבות היהודית שבעטיה מבדילות את עצמן הנשים מסביבתן, והן מגילויי אנטישמיות מצד החברה הבולגרית שבגינה נכפה עליהן שוני. מדברי הנשים עולים יחסים מורכבים כלפי בולגריה, בהם רגשות של שייכות וחוסר שייכות מתקיימים בערבוביה.

"אנחנו לא בולגרים, אנחנו לא חלק מהעם הזה… אני מרגישה כל השנים שאני דיפרנט מהעם הבולגרי… אני שונה עם המסורת שלי, עם האמונה שלי, עם החינוך. כן, אני לא בולגריה, אני שונה" (ד"ר סופי דנון)

"אנחנו יודעים שאנחנו קצת שונים מאחרים. את זה אנחנו יודעים.[המראיינת: במה אתם שונים?] זה שאנחנו אומה אחרת [את מרגישה את עצמך גם בולגרית?] כמובן. התרבות שאני קיבלתי קיבלתי הודות לבולגריה, קיבלתי גם ידע והכל, אני לא יכולה להתכחש לבולגריה, בשום מקרה. לפעמים זה לא נעים כשאומרים 'הם יהודים'" (מתילדה יוסף לוי).

לאורך ההיסטוריה התאפיינה בולגריה בדו-קיום מוצלח יחסית בין העם הבולגרי ליהודים החיים בקרבה. באופן יוצא דופן מנעו הבולגרים את השמדתם של יהודי בולגריה בתקופת מלחמת העולם השנייה. אך בעוד שהיו בולגרים שהתנגדו למסירת היהודים, הרוב השקט של האוכלוסייה נותר פאסיבי. בזיכרונות שהעלו הנשים מתקופת מלחמת העולם השנייה כמעט בכל סיפור ישנם בולגרים טובים שעזרו לנשים לשרוד, ובולגרים רעים שהתנכלו להן.

          בתקופה הקומוניסטית, על אף ההזדמנויות שהיו פתוחות בפני יהודים ולמרות האהדה שממנו נהנו היהודים בבולגריה, מעולם לא היה היהודי שווה לחלוטין לעמיתיו הבולגרים. במהלך הראיון, ביאנקה כהן סיפרה על אנטישמיות ממנה סבלה בתה כאשר התמודדה על משרה כעיתונאית.

          גם בשנים האחרונות, בעוד משתמרים יחסים טובים בין יהודים לבולגרים, המדינה אינה חפה מאנטישמיות ומשנאת זרים. בתקופה האחרונה מתחזקים בבולגריה קולות לאומניים, גוברת ההדפסה וההפצה של ספרות נאצית ופאשיסטית, ורווחים ביטויים של שנאה כלפי הצוענים.

          תוך כדי הדיון על מדינת ישראל הזכירו הנשים את הצוענים. מהיחס של החברה הבולגרית כלפי הצוענים הן מקישות על מצבן כיהודיות במדינה. קשר היסטורי של רדיפות בתקופה הפאשיסטית מחבר בין שני המיעוטים האתניים הללו החיים בבולגריה.

"זה נכון שתהיה לנו מדינה משלנו… כל עם צריך שתהיה לו מדינה משלו" (אסתר יוסף קאלו).

"אני חושבת שהיהודים לא צריכים להיות כמו הצוענים, שתהיה להם לפחות מדינה" (מריה דניאלובה).

"שם היהודים בונים מדינה בשביל שיהיה ביטחון ליהודים מכל העולם. כדי שאני אוכל להגיד 'זו ישראל, זו המדינה שלנו'. [המראיינת: למי את רוצה להגיד את זה?] לכל מי שאומר 'אתם, מי אתם? אתם לא חלק מהעם הבולגרי'. יש מפלגה אחת שלפני שקמה מדינת ישראל אמרה 'היהודים לסבון והצוענים לאספלט'… גם כיום, כשמדברים נגד הצוענים אני חושבת שזה נגד היהודים. [למה?] מפני שהם אומרים 'המדינה שייכת לבולגרים'" (ד"ר סופי דנון).

          מדינת ישראל מבדילה את יהודיי בולגריה מהצוענים, הסובלים מרדיפות וממעמד נחות בשל היותם חסרי ארץ משלהם. באופן זה קיומה של מדינת ישראל משפר את מעמדם של היהודים בתוך החברה הבולגרית בה הם חיים.

          כל הנשים המרואיינות עברו את מלחמת העולם השנייה בבולגריה תחת המשטר הפאשיסטי וסבלו רדיפות קשות. היחס שלהן כלפי מדינת ישראל קשור קשר הדוק בעבר זה, ובזיכרון השמדת היהודים בשאר ארצות אירופה. מדינת ישראל נתפסת בעיניהן כמגן מפני הישנותה של השואה.

[המראיינת: האם חשוב שתהיה ליהודים מדינה משל עצמם?] "כמובן. זה סוג של ביטחון מסוים… כשאני יודעת מה עבר עלינו" (בינקה לזרוב)

"אם מדינת ישראל היתה קיימת לפני המלחמה לא היה הולוקוסט אני חושבת… מפני שמדינת ישראל היא משמרת." [את מרגישה שישראל נותנת לך ביטחון?] "כן. זה מאה אחוז. שם היהודים בונים מדינה שמעניקה ביטחון ליהודים מכל העולם… אני שמחה מאוד שיש לנו ארץ משלנו שיכולה להגן עלינו, שיכולה לאסוף את היהודים שסבלו הרבה מאוד לאורך השנים, ועכשיו לא תוכל להתרחש שוב ההולוקוסטה" (ד"ר סופי דנון).

תחושת הביטחון שמדינת ישראל מעניקה לנשים אלה נובעת במידה רבה ממהותה הסמלית, ומתקיימת במנותק מהאופן בו חוות הנשים את הקשר עם מדינת ישראל בחיי היום יום. בפועל, הנשים סבורות כי הרבה יותר בטוח לגור בבולגריה. הן מרבות בדאגה לגורלה של מדינת ישראל וחוששת לביטחון יקיריהן בארץ.

"שלוש וחצי שנים גרנו שם, בגילה, בירושלים". [אהבת לגור בישראל?] מאוד מצא חן בעיני. אבל ממש רעדתי מפחד, האוטובוסים, הפצצות, כל מיני דברים כאלה. כן, העצבים שלי פשוט לא החזיקו" (מריה דניאלובה).

[מה את חושבת על ישראל?] "שתישאר, שתמשיך להתקיים. עכשיו למשל, יש בעיות עם היציאה מעזה, [ההתנתקות] אפילו קצת דם, אני מקווה שזה יעבור. אני מבינה שהמצב מאוד קשה, גם לאלה שצריכים להתפנות מבתיהם וגם לאלה שצריכים להוציא אותם." [את לפעמים מרגישה עצב על כך שאת לא בישראל?] "המצב בארץ הוא יותר קשה" (אסתר יוסף קאלו).

"אני מרחמת עליהם [הישראלים] שאין להם את השלווה שיש לנו כאן… אני מרגישה כאב מאוד גדול בלב בגלל כל הטרגדיות שמתרחשות בישראל… זה לא קל שם" (בינקה כהן).

"כל פיגוע שיש בארץ משפיע עלינו מאוד לרעה… יש לנו קרובים שם ואנחנו פוחדים, כל היהודים שם, וכל הקרובים… תמיד כשקורה משהו, אסון כלשהו, אני פוחדת מאוד" (רשל ניסים שורף).

המסורת והתרבות היהודית ממלאות מקום חשוב בחיי נשים אלה. כל המרואיינות הדגישו את הערך הרב שהן מייחסות למורשת היהודית ואת הגאוה שהן חשות הודות ליהדותן. היחס שלהן כלפי מדינת ישראל מהווה חלק בלתי נפרד מיחסן אל המורשת ואל המקורות היהודיים. ההיסטוריה היהודית של המאה העשרים, הציונות וקום המדינה, נתפסים בעיניהן כחוליות בהיסטוריה היהודית הממשיכות באופן ישיר את סיפורי התנ"ך.

"אני הולכת לבית האבות… ואני מספרת לאנשים את התורה מבראשית ועד משה רבנו ואחר כך על מצב ישראל ומדינת ישראל, כמו סיפור" (ד"ר סופי דנון).

"ליהודים יש היסטוריה כזאת נרחבת… ממשה אחרי היציאה ממצרים… יוסף טרומפלדור שנפטר במלחמה, ז'בוטינסקי ואחרים שנפטרו כדי שתהיה מדינה" (אסתר יוסף קאלו).

שיעור ההתבוללות בבולגריה גבוה ביותר. מרבית ילדיהן של הנשים המרואיינות נשואים לבני זוג שאינם יהודים, והקשר שלהם אל היהדות רופף. נשים אלה, אשר חשוב להן שהיהדות תמשיך ותישמר, מוטרדות מההשלכות של מצב זה. מדינת ישראל מבטיחה את קיומו של העם היהודי גם מפני הסכנות שטומנת ליהדות ההשתלבות המוצלחת בבולגריה.

"הלאומיות שלנו דועכת פה בבולגריה… אנחנו אומה חכמה וזקנה, אנחנו צריכים לשמור על זה… האנשים הצעירים כבר לא יודעים מה זה יהודים, הם שואלים 'מה זה, אתם יהודים, מה זה?' ואנחנו הזקנים אנחנו כבר מתים אחד אחרי השני. אני מקווה שבישראל הכל יסתדר עכשיו ואומה אחת זקנה תשרוד" (מתילדה יוסף לוי)

האופן בו תופסות הנשים את מדינת ישראל ויחסן כלפיה עונים במידה רבה על הצרכים הנובעים מזהותן היהודית-בולגרית. כבוגלריות ממוצא אתני שונה, מדינת ישראל מעניקה לנשים אלה הגנה מפני הפגיעות הכרוכה במצבן, מאזנת את יחסי הכוחות בינן לבין החברה הבולגרית ומהווה מקור לגאווה. "נעים לי מאוד לשמוע על ההצלחות של העם שלנו בישראל, מפני שזהו העם שלי וכל הצלחה במדע, באמנות, בתרבות, הכל, משמחת אותי. אני שמחה שיש אנשים כל כך מצליחים בארץ" (ד"ר מתי אלבוחרה). כיהודיות החיות בחברה בולגרית מדנית ישראל מהווה אפיק לביטוי החיבור אל המורשת ואל המקורות היהודיים, ומסירה מעל הנשים את נטל הדאגה להישרדותו של העם היהודי.

          הקשר אל מדינת ישראל מיטיב את חיי הנשים כיהודיות החיות בבולגריה. יחסן של הנשים כלפי מדינת ישראל וכלפי בולגריה אינם עומדים בתחרות אלא משלימים זה את זה. "אני תמיד אומרת שיש לי שתי מולדות. אחת בתודעה שלי – אני לא יכולה להתנתק מישראל, אני קשורה לישראל, להיסטוריה, לכל המשוררים. אבל פה נולדתי ופה גדלתי, פה נולדו לי הילדים, פה אני מרגישה טוב" (אסתר יוסף קאלו).

נשים אלה שרות את שירת ציון תוך הדגשת מהותה הסמלית של מדינת ישראל, המוחשית עבורן יותר ממהותה הפיסית-גיאוגרפית. אולי בשל כך מרבית הנשים צידדו בתכנית ההתנתקות, שהתבצעה בעת עריכת הראיונות. עבורן, ערכה של מדינת ישראל כספקית של ביטחון וכמקור לגאוה בקרב הגויים עולה על חשיבות שלמותה הפיסית של הארץ. הדימוי בו מתארת ד"ר סופי דנון את השאיפות הציוניות של יהודי בולגריה כפי שחוותה אותן בילדותה ממחיש את מקומה של מדינת ישראל בחייה ובחיי שאר הנשים היהודיות-בולגריות:

"היינו ציוניסטים… כולם רצו לבנות את מדינת ישראל, אבל לא אמרנו מדינה. את יודעת איך אנחנו אמרנו? 'אנחנו נבנה קן, כמו הציפורים. אנחנו נבנה קן ישראל'. אנחנו לא דיברנו על מדינת ישראל כפי שהיא היום, אם יש פלסטינים או אין פלסטינים, דיברנו על קן יהודי. ואני, כשהייתי קטנה חשבתי על המילים האלה, שאנחנו צריכים קן אחד ששם יהיה ליהודים שלום. לציפורים בקן אין מלחמה, הן בטוחות. רצינו שעם ישראל יהיה בטוח, שלא יהיה לו צער, מפני שאנחנו פה כל פעם בצרה… אני זוכרת שרציתי שיהיה לנו קן יהודי בו לא יהיה פחד" (ד"ר סופי דנון).

          התפקיד שממלאת מדינת ישראל עבור נשים אלה דומה לזה של הקן בחיי הציפור. הקן הוא הבית של הציפור, אך היא מבלה את חייה במעוף מחוצה לו. הקן מספק לציפור ביטחון ומקור להמשכיות המיטיבים את חייה במרחבים.

מקורות:

אשכנזי, ג. ונסים, ג. (1998). היהודים הסמויים – יהודי אירופה המזרחית מימי הקומוניזם ועד היום. תל אביב: הוצאת דביר, עמ' 271-227.

Stefanov, P. (2002). Bulgarians and Jews Throughout History. Religion in Eastern Europe, 22 (6), 1-11.

אהבתם את המאמר?

שתפו ב-Facebook
שתפו ב-Twitter
שתפו ב-Linkedin
שתפו ב-Pinterest

כתיבת תגובה

HebrewEnglishBulgarian

שלחו לנו הודעה

הרשמה לכנס בנושא רדיפה ושיתוף פעולה, הצלה והישרדות
22-24.5.23

בית מורשת יהדות בולגריה ביפו, איחוד עולי בולגריה, עמותת סלוודור, אגודת הידידות ישראל בולגריה, ועידת התביעות  מגרמניה, וקרן הרצלינה, מתכבדים להציג כנס בינלאומי בינתחומי בשיתוף יד ושם, מרכז דאהן בבר אילן, וסינמטק תל אביב: רדיפה ושיתוף פעולה, הצלה והישרדות: נקודות מבט חדשות על בולגריה והשואה לאחר 80 שנה

יום ב, 22 במאי – כנס בינלאומי – יד ושם, ירושלים
יום ג, 23 במאי –   כנס בינלאומי – מרכז דאהן – בר אילן
יום ד, 24 במאי – מרתון סרטים דוקומנטריים – סינמטק תל אביב

כרטיסים לסרט בעלות 25 ש"ח באמצעות קוד הנחה בולגריה25:

1. בחרו את הסרט הרצוי בקישור המצורף מטה
2. לחצו על לרכישה
3. סמנו מקומות באולם
4. במסך בו מופיע מחיר הכרטיס לחצו על בחרו סוג כרטיס ובחרו באפשרות קוד הטבה/שובר
5. הזינו את הקוד בולגריה25 והמחיר יתעדכן בהתאם להטבה
6. בכל שאלה ניתן לפנות למוקד שירות הלקוחות של סינמטק תל אביב 6876*

לחצו כאן לרכישת כרטיסים לסרטים באתר הסינמטק

09:30  ג׳אז בלקני – סרטו של ג׳קי קומפורטי – 76 דקות

ג׳אז בלקני מספר את סיפור החיים והמוזיקה של ניקו ניסימוב וחבריו היהודים מלהקת הג'אז הבולגרית "האופטימיסטים". הסרט מתאר את הצלחתם המטאורית כלהקה בסוף שנות ה- 30 בבולגריה. תחילתה של מלחמת העולם השנייה, כאשר בולגריה הצטרפה למדינות הציר, שינתה עבורם הכל. חוקים והגבלות על היהודים עצרו את ההופעות של הלהקה. כל חברי הלהקה היהודים גויסו למחנות לעבודת הכפייה כמו כל שאר הגברים היהודים, והקהילה כולה הייתה על סף הכחדה. ניקו נעצר על ידי הקומיסריון לענייני יהודים והועלה על משלוח שהיה מיועד למחנה המוות טרבלינקה. התערבותם של חבריו הבולגרים הצילה את חייו ברגע האחרון.

11:30 ספינת המעפילים סלבדור – סרטו של ניסים מוסק – 82 דקות

סיפורה הנשכח של ספינת המעפילים "סלבדור", שהפליגה מבולגריה לישראל ב1940- כשעל סיפונה 352 נוסעים, אך טבעה מול חופי טורקיה. מבין כל הנוסעים ששהו על הסיפון, רק 122 ניצלו. באמצעות חומרי ארכיון וראיונות עם ניצולים מגולל הבמאי, נסים מוסק, את סיפורה של האונייה "סלבדור" ואת סיפור ההעפלה של יהודי בולגריה, ומתעכב גם על האופן שבו התקבל האסון בקרב היישוב בארץ: התעלמות.

13:30 קרונות רכבת ריקים – פרופסור אדוארד גפני – 83 דקות

הסיפור המדהים של הישרדותם מזה של למעלה מ- 50,000 יהודים במלחמת העולם השנייה והרצח ההמוני של 11,393 יהודים מהשטחים ביוון ובמקדוניה שבשליטת בולגריה מזה. המזימה לרצוח את כל יהודי אירופה סומנה כ'סודית ביותר' אך הייתה פומבית. צילומי הרכבות הפכו את הפשע לגלוי. כשהעלילה נחשפה, קמו במחאה בולגרים משכבות רבות, מנהיגי כנסיות ומנהיגי פועלים, עורכי דין ורופאים. האם נסכן את חיינו כדי להציל מישהו? הבולגרים האמיצים האלה מעודדים אותנו לחשוב שאנחנו חייבים ויכולים לחולל שינוי.

15:30 האופטימיסטים – ג'קי קומפורטי – 81 דקות

סרט עטור פרסים על הנסיבות שהובילו להישרדותם החלקית של היהודים בממלכת בולגריה בתקופת השואה. "האופטימיסטים" (על שם להקת הג'אז שפעלה בבולגריה לפני המלחמה ואליה השתייכו חלק מהמרואיינים בסרט זה) הוא הסיפור הכמעט-לא-נודע אודות הישרדותם של יהודים בולגרים בידי נוצרים ומוסלמים. הסרט זכה בפרס השלום בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בברלין. בפרס הראשון בקטגוריה של סרט תיעודי על "החוויה היהודית" בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בירושלים, ובציון הסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים "חלומות ותקוות" בארה"ב.

17:00 אירוע נעילת הכנס: חיבוקים בבולגרית והקרנת בכורה עולמית של הסרט 'מונומנט לאהבה'

להרשמה ורכישת כרטיסים לאירוע הנעילה החגיגי התקשרו לטלפון 054-453-4157 (יפה) 

מנחה: ג׳קי קומפורטי

ברכות:

ד"ר ג׳קי וידל, יו"ר עמותת בית מורשת יהודי בולגריה

השגריר דוד כהן, יו״ר עמותת סלבדור

יצחק ליפובצקי, יו"ר האגודה לשיתוף ואחווה בין ישראל לבולגריה

ה"מ רומיאנה בצ'ברובה, שגרירת בולגריה בישראלמנחם

 מנחם ז. רוזנזפט: הפגנת ה-24 למאי נגד גירוש היהודים וסמליותה

18:00 –  הקרנת בכורה עולמית של הסרט 'מונומנט לאהבה' של ג׳קי קומפורטי

מונומנט לאהבה מתארת מסע שעשה ג'קי קומפורטי עם אמו, איקה קומפורטי עובדיה, במשך למעלה מ-25 שנה לחקור, לתעד ולחשוף את הנרטיב של העם היהודי בתקופת השואה בבולגריה. ככל שהמסע המשותף התקדם, הסיפור האישי של איקה הלך ונחשף. היא חלקה זיכרונות ותובנות. כשהיא מצאה את יומנה מזמן המלחמה נחשפו גם ציפיותיה, מחשבותיה ורגשותיה, כנערה צעירה, מול עולם שמתמוטט למול עיניה ומתדרדר למלחמה. עזרה ותמיכה מחברים סייעו לה בזמנים הקשים והאכזריים להתמודד עם הסכנות והאתגרים ולשרוד. סיפור של איקה הוא מניפסט אנטי-מלחמתי שמתעמת עם טוטליטריות ושנאת אדם ומציב מונומנט לאהבה.

"אהבה היא הכוח הגדול ביותר בעולם. 

זה חזק יותר מהדת, זה חזק מהכל. 

אם אתה אוהב, אתה אתה עושה.

אם אתה לא אוהב, שום דבר לא יקרה. 

באהבה מגדלים ילדים, באהבה קשר נוצר בין שני אנשים. 

באהבה אנחנו הופכים להורים לילדים.

באהבה אנחנו הופכים למורים לסטודנטים. 

כאשר אתה אוהב משהו, אתה עובד כל החיים ונותן. 

אתה לא נותן? אין חיים, אין יופי. בלי אהבה,

שום דבר לא קורה. נקודה”

– איקה קומפורטי עובדיה

20:00 -19:45 – שאלות ותשובות

כרטיסים בקופת הסינמטק קודש למימון הכנס: *6876

יום 2

לחצו כאן להרשמה ליום השני באוניברסיטת בר-אילן (עלות כרטיס 30 ש"ח)

9:30-10:00 התכנסות וכיבוד קל

 

12:00 – 10:00 מושב פתיחה

יו"ר: ד"ר שמעון אוחיון, מנהל מרכז דהאן, אוניברסיטת בר-אילן

ברכות:

פרופ' שמואל רפאל, דיקן הפקולטה למדעי היהדות, אוניברסיטת בר-אילן

מר אינו יצחק, יו"ר איחוד עולי בולגריה

ה"מ רומיאנה בצ'ברובה, שגרירת בולגריה בישראל

11:00 – 10:30 מנחם ז. רוזנזפט, יועץ משפטי וסגן נשיא של הקונגרס היהודי העולמי, ניו יורק

השואה בבולגריה מזווית ראיה יהודית-גלובלית

11:00-12:00 שולחן עגול: התיעוד הקיים והבלתי-קיים לחקר תולדות יהודי בולגריה בשואה.

מה עוד נמצא בארכיונים? שאלות בלתי פתורות על בולגריה והשואה, ואתגרי המחקר בעתיד

יו"ר: משה מוסק

מוקדש לזכרו של עמנואל "אמקו" מרגוליס

בהשתתפות:

● ג'קי קומפורטי, בלומינגטון, אינדיאנה: דברי פתיחה

● אנגל צ'ורפצ׳ייב ארכיונאי, יד ושם

● וניה גזנקו, ארכיון המדינה של בולגריה, סופיה

● נדז׳ה ראגארו, Science Po, פריז (השתתפות באמצעות זום)

 

12:00-12:30 הפסקת קפה

 

12:30-14:15 מושב שני: זיכרון, הנצחה ומורשת

המושב מוקדש לכבודו של פרופ' רוברט ארנוב, אונ' אינדיאנה, בלומינגטון

יו"ר: ד"ר יוסף שרביט

● לאה כהן, חוקרת עצמאית, עיתונאית ודיפלומטית, נוינבורג

80 שנים לרדיפת היהודים ולהצלתם בממלכת בולגריה: מגמות חדשות ברוויזיוניזם של השואה

● מייקל בירנבאום, חוקר שואה, סופר ומתכנן מוזיאונים, לוס אנג'לס

על תפקידם החינוכי של מוזיאוני שואה ולקחי לימוד השואה.

● יצחק ליפובצקי, יו"ר האגודה לשיתוף ואחווה בין ישראל לבולגריה, תל אביב

האנדרטאות להנצחת הישרדות יהודי בולגריה בשואה, בסופיה ובתל אביב

● רני יגר, מכון הרטמן, ירושלים

״הגדת השואה״ כאמצעי להפנמת זיכרון השואה בקרב יהודי בולגריה

 

14:15-14:45 הפסקת קפה

 

16:00 – 14:45 מושב שלישי: יזמות, הצלה והישרדות

יו"ר: אורה שורצוולד, אוניברסיטת בר-אילן

● אורלי מירון, אוניברסיטת בר אילן

רשתות עסקיות יהודיות בבלקן: יזמות אתנית על-לאומית

● משה עובדיה, המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט

רבני בולגריה ופועלם להצלת היהודים בתקופת השואה

● ג׳קי קומפורטי, במאי קולנוע וחוקר תיעודי של יהודי בולגריה, בלומינגטון אינדיאנה

סרט תיעודי: ההפגנה נגד גירוש יהודי סופיה ב-24 במאי 1943

 

16:30- 16:00 הפסקת קפה

 

16:30-18:00 מושב רביעי: הביטוי האמנותי והתרבותי לגורל יהודי בולגריה בימי השואה

מוקדש לזכרה של המשוררת חוה פנחס-כהן ז"ל

יו"ר: ג'קי וידל, יו"ר בית מורשת יהודי בולגריה, יפו

● מרתה אלדג'ם בלומפילד, סופרת חוקרת ואמנית, מישיגן

קולות משוחזרים: רישומים על יהודי בולגריה בשואה

● אדוארד מקגלין גפני, לוס אנג'לס

אתגר השחזור ההיסטורי והשיפוט האתי

● רינה שעשוע-חסון, האגודה לשיתוף ואחווה ישראל-בולגריה, תל אביב

המשורר והמנהיג הציוני היהודי-בולגרי סימצ'ו איסקוב

● השחקן אלברט כהן, תל אביב

קריאה משירתו של איסקוב

יום 1

09:30 התכנסות

 

10:00-10:30 מושב פתיחה: ברכות

יו״ר: פרופ' דן מכמן, ראש המכון הבינלאומי לחקר השואה, יד ושם ואונ' בר-אילן

מר דני דיין, יו"ר הנהלת יד ושם

ד״ר ג׳קי וידל, יו"ר עמותת בית מורשת יהדות בולגריה ביפו

 

10:30-12:30 מושב ראשון: החקיקה האנטי-יהודית והשפעותיה על חיי היהודים בממלכת בולגריה

יו״ר: פרופ' דינה פורת

● ד״ר שלמה שאלתיאל, יד יערי, ישראל

הגלוי והסמוי במניעים של המתנגדים למדיניות האנטי-יהודית של ממשל המלך בוריס ה-3

● מוטי כנרי חוקר עצמאי, גבעתיים

גירוש האזרחים הזרים מבולגריה

● זדרבקה קרסטבה, אוניברסיטת קלימנט אוכרידסקי, סופיה

היבט החקיקה במדיניות האנטי-יהודית של ממלכת בולגריה (1941-1944)

● סטיבן סייג׳ – חוקר עצמאי, רוקוויל, מרילנד

מחנות העבודה והגטאות בבולגריה

 

12:30-13:15 הפסקת צהריים

 

13:15-15:00 מושב שני: "הפתרון הסופי של בעיית היהודים" בממלכת בולגריה המאוחדת

המושב מוקדש לזכרו של חלוץ המחקר על השואה בבולגריה, פרופסור פרדריק צ׳רי ז״ל

יו״ר: אנג'ל צ'ורפצ'ייב, יד ושם ואונ' חיפה

● רומן אברמוב – המרכז למחקר מתקדם, סופיה.

בולגריה והשואה – מסלול מפוצל

● וסיליס ריצאלוס, אוניברסיטת דמוקריטוס, תראקיה, סלוניקי:

רדיפת יהודי יוון באזור הכיבוש הבולגרי ביוון (1941-1943): המקרה של דראמה.

● סוזנה חזן, המוזיאון היהודי, אוגסבורג (השתתפות בזום)

אתגרי הכנת החלק על בולגריה בכרך 13 של סדרת התיעוד הגרמנית:

"הרדיפה והרצח של יהודי אירופה על ידי גרמניה הנאצית 1933-45".

 

15:00-15:30 הפסקת קפה

 

17:15 – 15:30 מושב שלישי: בולגריה והשואה: היסטוריה, זיכרון, ייצוג

יו״ר: משה מוסק, בית מורשת יהדות בולגריה

 דן מכמן, המכון הבינ"ל לחקר השואה, יד ושם ואונ' בר-אילן

חקר בולגריה והשואה: ההקשר הרחב

● נאדז' ראגארו – Science Po, פריז

תרומתם של המשפטים בבולגריה בתום מלחה"ע השנייה לתיעוד גורלם של היהודים (השתתפות זום)

● ג׳קי קומפורטי – חוקר ומתעד קולנועי, בלומינגטון, אינדיאנה

הנרטיב הגנוב של יהודי בולגריה והשואה

שולחן עגול בהנחיית יו"ר המושב:

נסיבות הישרדותם של יהודי בולגריה – פולמוסים מחקריים וזכרוניים

בהשתתפות: שלמה שאלתיאל, מוטי כנרי, ג'קי קומפורטי, דן מכמן, לאה כהן.

התנדבו

התנדבו לעבודה בבית המורשת.

זוהי הזדמנות לעזור לנו להנחיל את נכסי התרבות והזיכרון הקולקטיבי
של הקהילה היהודית בולגרית בארץ ובעולם.

אנו זקוקים לכישרונות מכל הסוגים.

תרמו לנו

אנחנו בעמותת בית מורשת יהדות בולגריה ביפו עושים מאמצים אדירים על מנת לשמר את נכסי התרבות, החומר והרוח של יהדות בולגריה.

נודה לכול תרומה שתוכלו לתרום בכדי לסייע לנו בשליחות זו.